لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۲

ترامپ بار دیگر بر نبود «تبانی» بین روسیه و کمپین انتخاباتی‌اش تأکید کرد


دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، در واکنش به اتهام‌ها علیه مدیر پیشین کارزار انتخاباتی‌اش تصریح کرد که موارد اتهامی سال‌ها پیش از پیوستن پل منافورت به کارزار انتخاباتی او روی داده و بین کمپین ترامپ و روسیه «هیچ تبانی وجود ندارد».

روز دوشنبه پل منافورت مدیر پیشین کارزار انتخاباتی آقای ترامپ و ریک گیتس از مقام‌های ارشد پیشین این کمپین با اتهام‌هایی از سوی رابرت مالر، مستشار ویژه در تحقیقات در زمینه مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا روبه‌رو شدند.

در این زمینه در نخستین ساعات صبح دوشنبه به وقت واشینگتن اعلام شد که هر دوی این افراد خود را به اف‌بی‌آی معرفی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، آقای منافورت از جمله به «توطئه علیه آمریکا، ‌تقلب مالیاتی و پولشویی، و فعالیت ثبت نشده برای دولت‌های خارجی» متهم شده است.

اما در نخستین واکنش به این موضوع، آقای ترامپ در توئیتر نوشت که موارد اتهامی «سال‌ها پیش و قبل از آنکه پل منافورت بخشی از کمپین ترامپ باشد»، روی داده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه این سؤال را پرسید که چرا «بر هیلاری متقلب و دموکرات‌ها تمرکز نمی‌شود».

او تصریح کرد «علاوه بر این، هیچ تبانی [بین کمپین ترامپ و روسیه] وجود ندارد».

طرح اتهام‌ها علیه به پل منافورت و ریک گیتس، نخستین پیامد تحقیقاتی است که از ماه‌ها پیش زیر نظر مستشار ویژه، رابرت مالر، در زمینه مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا صورت می‌گیرد. همچنین گزارش شده که آقای مالر موضوع جلوگیری احتمالی رئیس‌جمهور از اجرای قانون را نیز در ارتباط با اخراج رئیس پیشین اف‌بی‌آی تحت بررسی دارد.

آن طور که آسوشیتدپرس گزارش کرده است، پل منافورت و ریک گیتس، ممکن است با چند ده سال زندان و میلیون‌ها دلار جریمه مالی روبه‌رو شوند.

در مورد پل منافورت، آسوشیتدپرس نوشته است که حسب موارد اتهامی و مقررات مربوطه، ممکن است او با ۸۰ سال زندان روبه‌رو شود. آسوشیتدپرس با بررسی موارد اتهامی ریک گیتس هم، احتمال ۷۰ سال زندان را مد نظر قرار داده است.

علاوه بر این موضوع، روز دوشنبه اعلام شد یک دستیار دیگر کارزار انتخاباتی آقای ترامپ هم به دلیل ارائه اطلاعات نادرست به اف‌بی‌آی در زمینه تلاش‌هایش برای ترتیب دادن دیداری میان مقام‌های دولتی روسیه و کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، متهم شناخته شده است.

جورج پاپادوپولوس در اوائل اکتبر امسال، بیش از سه هفته پیش، به دلیل دروغ‌گویی به اف‌بی‌آی در مورد ارتباط با اتباع روسیه در زمان همکاری با کمپین دونالد ترامپ، متهم شناخته شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG