لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۰

مرغ تک نرخی شد؛ ایران از «ترکیه و برزیل» مرغ وارد می‌کند


صف مرغ در میدان امام حسین تهران
در حالی که پایگاه اطلاع رسانی دولت جمهوری اسلامی ایران روز شنبه از تک نرخی شدن قیمت مرغ و توزیع آن به کیلویی ۵۲۰۰ تومان در روز جاری خبر داد، محمد یوسفی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی کشور «ابراز امیدواری» کرد که قیمت گوشت مرغ «طی روزهای آینده» به کمتر از ۶۰۰۰ تومان برسد.

مرتضی تمدن استاندار تهران گفته است که از امروز (شنبه) قیمت مرغ در تمام استان‌های کشور تک نرخی و با قیمت ۵۲۰۰ تومان عرضه خواهد شد.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، مرتضی تمدن، استاندار تهران گفت: با توجه به اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت از امروز قیمت مرغ در تمام استان‌های کشور یکسان می‌شود و این مصوبه به همه استان‌ها ابلاغ شده است.

اما محمدیوسفی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی کشور در گفت‌وگو با مهر می‌گوید که هنوز بخشنامه‌ای در این باره دریافت نشده است.

آقای یوسفی درباره تغییرمتولی توزیع گوشت مرغ که قرار بود تا پیش از فرا رسیدن ماه رمضان برعهده اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی قرار گیرد، اظهارداشت: «ظاهرا امروز بخشنامه تغییر مسئولیت توزیع مرغ با نرخ دولتی ۴۷۰۰ تومان از سوی مسئولان مربوطه در وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده است اما هنوز این بخشنامه به دست ما نرسیده است.»

وی در ادامه درباره وضعیت کنونی تامین نهاده‌ها برای تولیدکنندگان عنوان کرد: براساس تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شده، قرار است تا یکی دو روز دیگر نهاده کنجاله سویا را با قیمت ۱۰۵۰ تومان مستقیما از واردکنندگان دریافت و بین مرغداران توزیع کنیم. خبرگزاری مهر، اخیرا از قول یک فعال صنعت مرغداری نوشته بود که کنجاله سویا به شدت در کشور دچار کمبود شده است.

به گفته این فعال صنعت مرغداری «حدود پنج ماه است کمبود شدیدی در زمینه تامین این نهاده‌ها در کشور وجود دارد و حتی با کیلویی ۱۸۰۰ تومان نیز نمی‌توان سویا را تهیه کرد... موضوعی که باعث شده است مرغداری‌ها با ظرفیتی بسیار کمتر از ظرفیت واقعی فعالیت کنند و قیمت مرغ به شدت افزایش یابد.»

به تازگی قیمت مرغ در بازار ایران به شدت افزایش یافته و در برخی استان‌ها به کیلویی ۹۰۰۰ تومان هم رسیده است. دولت تاکنون چندین بار وعده داده است که قیمت مرغ را دوباره به کمتر از ۵۰۰۰ تومان برگرداند، اما گزارش‌های رسانه‌حاکی از «کمبود روز افزون مرغ، صف‌های طولانی برای خرید مرغ با قیمت دولتی و فعالیت مرغداری‌ها با ظرفیتی کمتر از ظرفیت واقعی» است.

در همین زمینه حسن رادمرد سرپرست معاونت بازرگانی ایران در گفت‌وگوی روز شنبه خود با خبرگزاری ایسنا گفته است که متاسفانه بودجه لازم برای گنجاندن مرغ در سبد کالای ماه رمضان تامین نشد و به همین دلیل فقط روغن، شکر و برنج در سبد کالای کارمندان گنجانده شد.

به گزارش ایسنا وی افزود: بودجه خرید مرغ به اندازه کافی نیست، بنابراین اگر این بودجه به طور کامل تامین شود، مرغ نیز در فرصت مناسب به کارمندان تحویل داده خواهد شد و در غیر این صورت این کالا حذف می‌شود.

رادمرد با اشاره به اینکه سبد کالای کارمندان از یکشنبه توزیع می‌شود، ادامه داد: این سبد شامل پنج کیلو روغن، پنج کیلو شکر و ۲۰ کیلو برنج است.

در زمینه کمبود مرغ، یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است که روز گذشته که آخرین روز نمایشگاه طرح ضیافت در تهران بود تا ساعت یک بامداد امروز ۲۴۵ تن مرغ در سه نمایشگاه تهران در یک روز عرضه شده است.

به گفته وی طی دو روز آینده محموله مرغ از کشور برزیل و ترکیه وارد کشور می‌شود و در شبکه توزیع به دست مردم خواهد رسید.

وی در خصوص حجم این محموله گفت که باید از رادمرد سرپرست معاونت بازرگانی سئوال کرد. این در حالی است که به گزارش خبرگزاری فارس، در سه روز گذشته رادمرد پاسخگوی سئوال خبرنگاران نبوده است.

هنوز هیچ مقام ایرانی درباره حجم دقیق مرغ وارداتی از ترکیه و برزیل طی دور روز آینده خبر نداده است، اما محمدعلی شالباف رئیس هیئت مدیره گروه واردکنندگان مواد پروتئینی از صدور مجوز واردات ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز و ۵۰ هزار تن گوشت مرغ تا پایان ماه رمضان خبر داده است.

هزینه تمام شده مرغ ۷۲۰۰ تومان

خبرگزاری ایسنا روز شنبه، ۷ مرداد از قول مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گزارش داد که هزینه تمام شده مرغ در ایران کیلویی ۷۲۰۰ تومان است.

به گزارش ایسنا از آنجایی که کنجاله سویا پس از کمی تعدیل قیمت اکنون به کیلویی ۱۲۵۵ تومان رسیده اما به جای آن ذرت به کیلویی ۶۷۵ تومان افزایش یافته است به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور بر این اساس قیمت تمام شده هر کیلو مرغ «زنده» در مرغداری به طور میانگین به ۴۹۰۰ تومان رسیده است.

وی با شمردن یک به یک انواع هزینه‌ها از تولید مرغ زنده تا رسیدن آن به دست مردم، اعلام کرد که هزینه تمام شده گوشت مرغ در بازار، بالای ۷۰۰۰ تومان است.

این خبرگزاری در ادامه می‌گوید: در پی روند صعودی نرخ گوشت مرغ و اختلاف نظر مرغداران با شرکت پشتیبانی امور دام در زمینه مشکلات مربوط به واردات و کمبود خوراک مرغ و گرانی آن، قرار بود هفته گذشته مشکلات تولید گوشت مرغ و قیمت این محصول در بازار مصرف در نهاد ریاست جمهوری و با حضور رییس جمهور و مرغداران و مسئولان وزات تجارات مورد بررسی قرار گیرد اما این جلسه لغو و تصمیم‌گیری در این خصوص به هفته جاری موکول شد.»
XS
SM
MD
LG