لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۲۹

پورمحمدی: به اندازه دوران جنگ در جاده‌ها کشته می‌دهیم


تصادفی در تهران
تصادفی در تهران
مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، می‌گوید شمار تلفات تصادف جاده‌ای، با شمار کشته‌‌شدگان در دوران جنگ ایران و عراق برابری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی پورمحمدی که در ارومیه برای شماری از دانشجویان درباره مسائل و معضلات کشور سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه تنها قانون برای جلوگیری از جرم کفایت نمی‌کند به معضل تصادفات جاده‌ای نیز اشاره کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه معضل تصادفات تنها با پلیس حل نمی‌شود اظهار داشت: «یکی از مشکلات ما در کشور این است که سالی بیست و چند هزار کشته جاده‌ای داریم. البته این آمار در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است، ولی باز هم زیاد است.»

وزیر سابق کشور افزود: «در سال‌هایی که من در وزارت کشور بودم این آمار حدوداً سی هزار بود که با تمهیدات نیروی انتظامی و بالا رفتن فرهنگ راهنمایی و رانندگی مقداری کاهش یافته است. نکته جالب این است که در جنگ به طور میانگین هر سال ۳۰ هزار شهید داشتیم. به عبارت دیگر آمار کشته‌های جاده ای ما الآن مانند کشته‌های جنگ است.»

گرچه به گفته مسئولان مختلف، شمار تلفات جاده‌های در سال‌های اخیر کاهش یافته، اما آمار کنونی حکایت از میزان قابل توجه مرگ و میر در جاد‌ه‌های ایران است.

به گفته رئیس سازمان پزشک قانونی کشور در دهه هشتاد خورشیدی، حوادث رانندگی دومین عامل مرگ و میر در کشور بوده و روزانه به طور متوسط ۶۶ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند.

احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشک قانونی کشور می‌گوید: «در دهه هشتاد (۱۳۸۹-۱۳۸۰) جمعا ۲۴۱ هزار و ۲۳۶ نفر در کشور بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که ۸۰ درصد متوفیان مرد و ۲۰ درصد آنها زن بودند.»

به گفته رئیس سازمان پزشک قانونی کشور، سال ۱۳۸۴ با ۲۷ هزار و ۷۵۵ کشته، خونین‌ترین سال دهه هشتاد بوده است.

این مقام مسئول همچنین گفته است که در سال ۱۳۹۰ در راه‌های ایران ۲۰ هزار و ۶۸ نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست داده‌اند.

در همین زمینه، شهریار افندی زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، گفته است این وزارتخانه در نظر دارد با همکاری راهداری، راهنمایی و رانندگی، هلال احمر و اورژانس، طرحی را برای کاهش تصادفات در تابستان امسال به اجرا درآورد.

به گفته وی با افزایش سیستم‌های هوشمند و نصب دوربین در راه‌ها، تلاش خواهد شد، در تابستان امسال از میزان تصادفات کاسته شود.
XS
SM
MD
LG