لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۹

رضا نجفی: اجرای تعهدات آمریکا در برجام برای ایران پذیرفتنی نیست


رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار انجام تعهدات آمریکا در برجام شد و گفت تاکنون اجرای این تعهدات توسط آمریکا برای ایران پذیرفتنی نبوده است.

نشست فصلی آژانس روز دوشنبه با ارائه گزارش فصلی یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس به شورای حکام، آغاز به‌کار کرد و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، رضا نجفی نماینده ایران در این نهاد بین‌المللی روز چهارشنبه ۲۴ خرداد همچنین گفت بحث ایران در شورای حکام تنها یک ساعت به‌طول انجامید که به تعبیر او نشان‌دهنده این است که «بحث اجرای برجام در ایران به سهولت پیش می‌رود و مشکل خاصی نیست».

نماینده ایران گفت: «اعلام کردیم که برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب برجام ادامه دارد و گزارش آژانس نشان می‌دهد، ایران تمام تعهدات خودش را اجرا کرده اما تاکید کردیم که تداوم برجام و پایداری آن منوط به اجرای متقابل و کامل تمام تعهدات توسط کشورهای ۱+۵ است و اعلام کردیم که اجرای تعهدات برجام توسط آمریکا تاکنون برای ایران پذیرفتنی نبوده و نیست و آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند».

نجفی همچنین گفت ایران در حال مذاکره برای فروش آب سنگین مازاد خود به کشورهای خریدار است.

طبق توافق هسته‌ای وین (برجام) ایران متعهد شده اگر بیش از ۱۳۰ تن آب سنگین داشته باشد مازاد آن را بفروشد. برپایه آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در ۱۲ خرداد منتشر شد ذخیره آب سنگین ایران به ۱۲۸.۲ تن رسیده است.

نماینده ایران گفت پیشتر بخشی از آب سنگین به آمریکا فروخته می‌شد، و ایران این محموله را از طریق عمان به آمریکا انتقال می‌داد.

یوکیا آمانو روز دوشنبه اعلام کرد طبق اطلاع این آژانس به زودی ۲۰ تن از آب سنگین از ایران خارج خواهد شد.

دو روز پیش از اظهارات رضا نجفی، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هم با انتقاد از دولت دونالد ترامپ در مورد توافق هسته‌ای گفته بود: «متأسفانه رفتار دولت جدید در واشینگتن خیلی امیدوارکننده نیست».

وزیر خارجه ایران که در مجمع مجمع اسلو فروم شرکت کرده بود اعلام کرد درباره «بد‌عهدی‌های آمریکا» برای فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیام ارسال کرده است. وی پس از آن با خانم موگرینی در اسلو درباره مسائل منطقه‌ای و برجام گفت‌وگو کرد.

آقای ظریف به‌ويژه اقدام سنای آمریکا برای تدوین تحریم‌های جدید علیه ایران را «کوته‌نظری‌» خواند و آن را «نشان‌دهنده سیاست غلطی» دانست که «دولت آمریکا به خصوص بعد از انتخابات اخیر دنبال کرده است».

سنای آمریکا روز چهارشنبه هفدهم خرداد با ۹۷ رأی موافق و دو رأی مخالف، با رأی‌گیری بر سر بسته جدید تحریمی علیه ایران، راه را برای تصویب تحریم‌های جدید علیه تهران هموار کرد.

در طرح جدید سنا، ایران به خاطر برنامه موشک‌های بالستیک، «حمایت از تروریسم» و «نقض حقوق بشر» مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

روز یکشنبه عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام، اعلام کرد کمیسیون مشترک برجام احتمالا در تیرماه امسال تشکیل می‌شود و گفت در صورت اجرایی شدن تحریم‌های جدید آمریکا، ایران آن را در راستای نقض برجام می‌بیند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برجام را بدترین توافقی دانسته که تاکنون دیده است. وی در مبارزه‌های انتخاباتی خود وعده داده بود که از این توافق کنار بکشد.

جان کری وزیر خارجه دولت باراک اوباما در مخالفت با تحریم‌های جدید علیه ایران گفته است این تحریم‌ها می‌تواند به مردم این پیام را بدهد که توافق اتمی سال ۲۰۱۵ (برجام) ثمری برای آنها نداشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG