لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۱۰

اعلام آمادگی ایران و آمریکا برای کمک به عراق در جنگ با القاعده


 نیروهای دولت اسلامی عراق و شام
نیروهای دولت اسلامی عراق و شام
در حالی که ارتش عراق به شدت با نیروهای القاعده در نبرد است، ایران و آمریکا اعلام کردند در صورت نیاز آماده‌اند بدون اعزام نیرو به بغداد کمک کنند.

منابع عراقی اعلام کردند روز یکشنبه ۱۵ دی در حمله هوایی به نیروهای القاعده در نزدیکی مرز سوریه، دست کم ۲۵ تن از این نیروها کشته شدند.

در همین روز جان کری وزیر خارجه آمریکا که به منطقه سفر کرده، گفت که آمریکا آماده است بدون اعزام سرباز به نیروهای عراقی کمک کند.

جان کری پس از بیت‌المقدس به اردن رفت و با عبدالله دوم پادشاه این کشور ار جمله درباره مذاکرات اسرائیل و فلسطینی‌ها گفت‌وگو کرد. پس از این دیدار، وزیر امورخارجه آمریکا برای ملاقات با عبدالله عبدالله پادشاه سعودی به عربستان پرواز کرد.

به گزارش رویترز، جان کری گفت که شبه‌نظامیان قصد بی‌ثبات کردن عراق و تضعیف روند دموکراسی در این کشور را دارند. وزیر خارجه آمریکا، همچنین اذعان کرد که واشینگتن با سران عشایر سنی‌مذهبی که درکنار دولت با نیروهای القاعده در جنگ هستند در تماس است.

در پی مذاکرات صورت گرفته با سران عشایر سنی‌مذهب در استان انبار، برخی از این عشایر در کنار نیروهای دولتی قرار گرفتند و با نیروهای القاعده در این منطقه می‌جنگند. نیروهای مرتبط با القاعده بخش‌هایی از شهرهای رمادی و فلوجه را به تصرف خود درآورده‌اند.

جان کری روز یکشنبه با بیان اینکه آمریکا قصد اعزام نیروی نظامی به عراق را ندارد، گفت: «ما در این مبارزه به آنها کمک می‌کنیم، اما در نهایت عراقی‌ها باید پیروز این مبارزه بشوند و من مطمئنم که آنها می‌توانند پیروز شوند.»

درهمین حال محمد حجازی، معاون آماد و پشتیبانی ستاد کل نیروهای مسلح ایران، در همین روز در پاسخ به خبرنگار ایرنا که نظر وی را درباره برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌های عراقی در مورد احتمال درخواست کمک بغداد از ایران و آمریکا پرسیده بود، گفت: «چیزی در مورد عملیات مشترک علیه تروریست‌های تکفیری مطرح نشده ولیکن در صورت نیاز عراقی‌ها به تجهیزات و مشاوره، به آنها کمک می‌کنیم.»

این مقام نظامی ایران با بیان اینکه «رسما چنین درخواستی نشده و در این مورد اطلاعی ندارم»، گفت: «اگر درخواست کمکی از سوی عراقی‌ها مطرح شود این کمک‌ها از نظر تجهیزات و مشاوره‌ای ارائه خواهد شد ولی در بحث نیرو آنها از پشتوانه قوی برخوردار هستند.»

شماری از تحلیلگران بی‌ثباتی در عراق را به جنگ داخلی سوریه مرتبط می‌دانند. گروه سنی‌مذهب دولت اسلامی عراق و شام هم‌اکنون هم علیه دولت بشار اسد می‌جنگد و هم علیه دولت مرکزی عراق.

عراق از شمال غربی و غرب با سوریه، از غرب با اردن و از جنوب و جنوب غربی با عربستان هم‌مرز است.

پیشتر نوری‌المالکی، نخست‌وزیر عراق، عربستان سعودی را به داشتن رویکردی غیردوستانه با عراق متهم کرده بود.

روز یکشنبه در سه بمبگذاری در بغداد دست کم ۱۵ نفر کشته و ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند.
XS
SM
MD
LG