لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۲

عراق: اعلام خلافت از سوی داعش تهدیدی برای همه کشورهاست


رقه

در حالی که ارتش عراق، اعلام برپایی خلافت اسلامی توسط گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش را، زنگ خطری برای همه کشورهای جهان دانسته، شماری از گروه‌های اسلامگرای مخالف حکومت سوریه، از این اقدام داعش، استقبال کردند.

داعش، گروهی است که در عراق و سوریه فعالیت‌ می‌کند. این گروه، یکشنبه ۸ تیر، با اعلام تشکیل «خلافت اسلامی» در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، رهبر خود «ابو بکر البغدادی» را به سمت «خلیفه مسلمانان» برگزید.

این گروه که بخش‌هایی از سوریه را به تصرف خود در آورده بود، از حدود سه هفته پیش، طی پیشرفت سریعی، مناطق وسیعی از شمال عراق را به تصرف در آورد.

ارتش عراق، اعلام برپایی خلافت اسلامی را نشانگر آن دانست که تندروها، تهدیدی برای همه کشورهای جهان هستند.

قاسم عطا سخنگوی ارتش عراق در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که اعلام برپایی خلافت اسلامی توسط گروه داعش نشان می‌دهد این گروه، تهدیدی برای همه کشورها است. او افزود که این اعلام، تنها پیامی برای عراق و سوریه نبوده بلکه برای همه منطقه و جهان بود.

اما شماری از گروه‌های اسلامگرای تندرو در سوریه، از اعلام برپایی خلافت اسلامی استقبال کردند. پایگاه «سایت» که پایگاه‌های اسلامگرایان را در فضای اینترنت دنبال می‌کند، از برگزاری رژه توسط اسلامگرایان تندرو در استان رقه در شمال سوریه به مناسبت اعلان برپایی خلافت اسلامی خبر داده است.

گروه داعش در بیانیه خود، اعلام کرده که مرزهای «کشیده شده توسط استعمار» را از میان برده و در پی متحد کردن جهان اسلام است.

نبرد برای تکریت

از سوی دیگر درگیری‌ها در شهر تکریت عراق میان ارتش این کشور و نیروهای داعش ادامه دارد.

ارتش عراق از سه روز پیش حمله‌ای برای باز پس‌گیری شهر تکریت از گروه داعش آغاز کرد اما تاکنون موفق به این کار نشده است. هلیکوپترهای ارتش عراق، شامگاه یکشنبه، پایگاه‌های تندروها را در اطراف تکریت بمباران کردند. ساکنان می‌گویند که درگیری‌ها دوشنبه در جنوب تکریت ادامه یافته است.

خبرهای ضد و نقیضی هم درباره سرنوشت پایگاه نظامی اسپایکر در نزدیکی بغداد منتشر شده است. در حالی که رسانه‌ها می‌گویند درگیری‌ها در اطراف این پایگاه ادامه دارد، سایت‌های اسلامگرایان می‌گویند که این پایگاه به طور کامل به دست داعش افتاده است.

عراق به دنبال خرید سوخو ۲۵ از روسیه

در همین حال، خبرگزاری ایتارتاس گزارش داده است که عراق از روسیه خواسته هرچه سریعتر جنگنده‌هایی از مدل سوخو ۲۵ در اختیارش قرار دهد.

برپایه اعلام مقام‌های عراقی، یکشنبه، پنج فروند جنگنده سوخو ۲۴ روسی، در اختیار ارتش عراق قرار داده شد تا در جنگ علیه شبه‌نظامیان به کار گرفته شوند. نوری مالکی نخست وزیر عراق گفته است که این جنگنده‌ها قدیمی و استفاده شده هستند اما در جنگ‌های چریکی کاربرد دارند و می‌توانند معادله درگیری‌های کنونی را تغییر دهند.

مالکی همچنین تاخیر آمریکا در تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ خریداری شده توسط عراق را یکی از عوامل پیشروی گروه‌های تندرو دانسته که او را بر آن داشت تا از روسیه، جنگنده بخرد.

تکاپوی احزاب عراقی

در همین حال اعلام آمادگی‌ها برای برگزاری جلسه پارلمان عراق در روز سه‌شنبه ادامه دارد. در همین زمینه سلیم الجبوری رئیس فراکسیون «دیالی هویت ما» اعلام کرد که برای نخستین بار، ائتلاف فراکسیون‌های سنی حاضر در پارلمان عراق تشکیل شده است.

به گفته آقای الجبوری، فراکسیون‌های «دیالی هویت ما»، «متحدون برای اصلاح» و «وفاداری به الانبار» در این ائتلاف حضور دارند و قرار است شامگاه دوشنبه برای تصمیم‌گیری درباره حضور در جلسه سه‌شنبه پارلمان، تشکیل جلسه دهند.

در جلسه سه‌شنبه پارلمان عراق قرار است بر سر انتخاب رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان، بحث شود. منتقدان مالکی که ائتلافش (دولت قانون) بزرگترین فراکسیون پارلمان را در دست دارد، می‌خواهند شخصی غیر از او به عنوان نخست وزیر معرفی شود.

خبرهای غیر رسمی هم از معرفی شدن نامزدهایی غیر از نوری مالکی توسط فراکسیون‌های شیعه پارلمان عراق منتشر شده است.

هفته گذشته آیت‌الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق خواستار توافق بر سر دولتی با چهره‌های جدید در عراق پیش از برگزاری جلسه پارلمان شده بود.

XS
SM
MD
LG