لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۲

فرار صدها نفر از زندان ابوغریب بغداد


زندان ابوغریب
مقام‌های عراقی دوشنبه ۳۱ تیر اعلام کردند که صد‌ها نفر از از محکومان از جمله شماری از اعضای بلندپایه گروه القاعده، پس از حمله مسلحانه به زندان ابو غریب، از این زندان فرار کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چند مهاجم انتحاری، نیمه‌شب یکشنبه، خودروهای بمب‌گذاری شده خود را کنار درهای زندان ابو غریب در نزدیکی بغداد منفجر کردند. در همین حال افراد مسلح، با خمپاره، نیروهای حفاظت از زندان را هدف قرار دادند.

این گزارش می‌افزایدگروه دیگری از افراد مسلح، در یکی از جاده‌های اصلی منتهی به زندان مستقر شدند تا جلوی رسیدن نیروهای کمکی ارتش عراق به زندان را بگیرند. تعدادی هم از افراد مسلح که جلیقه‌های انفجاری به تن داشتند برای خارج کردن زندانیان، وارد زندان شدند.

در این درگیری‌ها که تا صبح ادامه داشت، ده تن از نیروهای پلیس عراق و چهارتن از مهاجمان مسلح کشته شدند. رسیدن هلیکوپترهای ارتش عراق به محل درگیری باعث شد نیروهای دولتی بار دیگر کنترل زندان ابو غریب را در دست گیرند.

تا آن هنگام، صد‌ها تن از زندانیان موفق شدند از زندان ابو غریب فرار کنند.

حاکم الزاملی، یکی از اعضای برجسته کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، به خبرگزاری رویترز گفته است: «شمار زندانی‌های فراری از ۵۰۰ نفر تجاوز کرد. بیشتر آنها از محکومان به اعدام و از اعضا و رهبران القاعده هستند.»

او افزوده است: «نیروهای امنیتی، گروهی از زندانیان فراری را دستگیر کردند اما بقیه همچنان آزاد هستند.»

یک مسئول امنیتی که خواسته نامش فاش نشود هم گفته است: «پر واضح است که القاعده دست به حمله‌ای تروریستی برای آزادی تروریست‌های محکوم گروه خود زده است.»

همزمان به این حمله، زندان تاجی واقع در ۲۰ کیلومتری بعداد هم هدف حمله‌ای مشابه قرار گرفت اما نیروهای حفاظت از زندان، مانع از فرار زندانیان شدند. در این حمله، ۱۶ نیروی دولتی و ۶ تن از مهاجمان، کشته شدند.

در همین حال ایاد علاوی رئیس فراکسیون العراقیه پارلمان عراق، با صدور بیانیه‌ای، خواستار استعفای فوری نوری مالکی نخست وزیر این کشور به دلیل حادثه فرار زندانیان شده است.

علاوی در بیانیه خود، دلیل حادثه را ضعف شدید سازمان‌های اطلاعاتی و نظامی عراق دانسته است.

این حوادث همزمان با شدت گرفتن تنش‌ها و خشونت‌های فرقه‌ای در عراق روی می‌دهد؛ مساله‌ای که نگرانی‌ها از آغاز جنگ داخلی در این کشور را زنده کرده است.
XS
SM
MD
LG