لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۱۹

وزیر اسرائیلی: نباید هنگام سخنرانی روحانی جلسه را ترک می‌کردیم


یک وزیر ارشد دولت اسرائیل بایکوت شنیدن سخنرانی حسن روحانی در سازمان ملل از سوی هیات اسرائیلی را تصمیمی اشتباه نامید و از آن بشدت انتقاد کرد.

رسانه‌های اسرائیل ساعاتی پیش از سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد نوشته بودند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شخصاً به هیات اسرائیلی حاضر در همآیش دستور داده است که با آغاز سخنرانی آقای روحانی، تالار را به نشانه «اعتراض» ترک کنند.

سخنرانی حسن روحانی بامداد چهارشنبه سوم مهر بوقت ایران انجام شد.

اما یائیر لاپید وزیر امور دارایی اسرائیل چهارشنبه سوم مهر در انتقادی تند از این دستور نتانیاهو گفت با این تصمیم اشتباه، اسرائیل خود را به عنوان «مخالف همیشگی راهکارهای مسالمت‌جویانه» به تصویر می‌کشد.

آقای لاپید گفت: «ما می‌بایست اقداماتی انجام دهیم که به جای ما، ایرانی‌ها مخالف صلح قلمداد شوند.»

این سیاستمدار اسرائیلی و رهبر «آینده‌ای هست»، یکی از احزاب مهم هم‌پیمان با دولت نتانیاهو، گفت «ترک تالار مجمع عمومی سازمان ملل از سوی هیات اسرائیلی‌‌ همان کاری است که نمایندگان کشورهای عرب در گذشته در برابر سخنرانی مقامات اسرائیلی انجام می‌دادند و حال ما با این کار خود نشان داده‌ایم مانند عرب‌ها در گذشته رفتار می‌کنیم.»

هیات اسرائیلی به سرپرستی یووال اشتاینیتز وزیر امور راهبردی و اطلاعات این کشور در روز آغازین مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کرده بود.

اشتاینیتز سه شنبه دوم مهر گفت از نتانیاهو دستور گرفت که او و سایر اعضای هیات اسرائیلی تالار سخنرانی را با قرار گرفتن رییس جمهوری ایران در پشت تریبون مجمع عمومی ترک کنند.

اشتاینیتز که یکی از نزدیک‌ترین وزیران در حزب لیکود به نتانیاهو محسوب می‌شود، این را نیز گفته بود که «جهان باید هشیار باشد که توافقی هسته‌ای با ایران را به سبک توافق مونیخ در سال ۱۹۳۸ امضاء نکند».

اشاره وزیر راهبردی اسرائیل به قرارداد میان آدولف هیتلر رهبر وقت آلمان نازی از یکسو با بریتانیا، فرانسه و ایتالیا از سوی دیگر بود که براساس آن، خواسته‌های هیتلر تامین شد اما در سپتامبر ۱۹۳۹ هیتلر با حمله به لهستان جنگ جهانی دوم را آغاز کرد.

اشتاینیتز حتی گفته نرسیدن به توافق میان کشورهای گروه ۱+۵ با ایران بهتر از دستیابی به یک توافق «بد» و «نصف و نیمه» (از نظر اسرائیل) است.

اسرائیل از آغاز روی کارآمدن حسن روحانی در ایران، او را «گرگی در لباس میش» دانسته و مقامات ارشد اسرائیلی از جمله نخست وزیر و وزیر راهبردی دولت او، شدیداً علیه آقای روحانی در رسانه‌های جهانی سخن می‌گویند.

درچارچوب همجمه‌های سنگین اسرائیلی علیه آقای روحانی، نتانیاهو دقایقی پس از پایان سخنرانی رییس جمهوری ایران از مجمع عمومی، تکرار کرده و گفت «اظهارات روحانی مملو از فریبکاری بود».

نتانیاهو در یک بیانیه گفت حسن روحانی نماینده‌‌ همان رژیمی است که هولوکاست را انکار کرده، درخواست نابودی اسرائیل را دارد و برنامه هسته ای‌اش را هم دنبال می‌کند.

این در حالی است که حسن روحانی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان تاکید کرد که هولوکاست جنایتی رخ داده بدست نازی‌های آلمان هیتلری علیه یهودیان بوده، و او و دولت ایران هولوکاست را تقبیح می‌کنند.

اسرائیل تنها کشوری بود که حتی شنیدن سخنرانی حسن روحانی در سازمان ملل را بایکوت کرد؛ چرا که از طرف آمریکا، معاون سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در تالار حضور داشت.

نمایندگان سایر کشورهای غربی نیز همگی در تالار باقی مانده بودند.

حسن روحانی در اولین حضور خود در سازمان ملل، برخلاف هشت سال سخنرانی‌های محمود احمدی‌نژاد، حتی یکبار نام اسرائیل یا «رژیم صهیونیستی» را نبرد یا برخلاف سلف خود به انکار هولوکاست نپرداخت هرچند که از ملت فلسطینی دفاع قوی کرد.

دولت اسرائیل امیدوار است که سیاستمداران آمریکایی و اعضای بارز کنگره، مانع از نزدیک شدن دولت آمریکا به ایران شوند.

اشتاینیتز دوم مهر در مصاحبه با رسانه‌های کشورش ابراز «امیدواری» کرد که باراک اوباما از روبرو شدن و حتی دست دادنی کوتاه با حسن روحانی خودداری کند.

این درحالی است که پرزیدنت اوباما سه شنبه در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل تایید کرد که جان کری وزیر امور خارجه خود را مامور گفت‌و‌گو با ایران بر سر مسائل هسته‌ای کرده و نیز برای حل اختلاف نظرهای دیرینه ایران و آمریکا آمادگی دارد.

قرار است جان کری پنجشنبه چهارم مهر برای اولین بار با حضور محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود و سایر مقامات ارشد گروه کشورهای ۱+۵ در جلسه مذاکرات هسته‌ای با ایران در نیویورک شرکت کند.

نتانیاهو گفته است که در سخنرانی نهم مهر در سازمان ملل بر لزوم برچیدن کامل برنامه هسته‌ای ایران تاکید می‌کند و نیز این درخواست قاطع را در دیدار هشتم مهر خود با باراک اوباما در کاخ سفید مطرح خواهد کرد.

نتانیاهو خواهان تشدید تحریم‌ها علیه ایران تا حد بستن کامل شیر نفت صادراتی ایران و تحریم خرید گاز ایران است اما آقای روحانی در سخنرانی سازمان ملل تاکید کرد که تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه وعملکردی خشونت بار است که عواقب آن روزی دامن کشورهای تحریم کننده را نیز خواهد گرفت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG