لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۰۹

وصل صاحبان فکر به صاحبان سرمایه


کیک استارتر (kickstarter) سایتی است که افراد در آن پروژه‌های خود را به بقیه معرفی می‌کنند و از مخاطبان در سراسر دنیا برای تولید یا تکمیل ایده‌شان کمک مالی می‌گیرند.

انتشار کتاب، تکمیل دکوراسیون یک کافه، سالاد سیب‌زمینی، ساعت هوشمند، ...و هزاران موضوع دیگر، این سایت را به یکی از موفق‌ترین سایت‌های جلب سرمایه‌های مردمی برای به ثمر رسیدن یک ایده تبدیل کرده است. از دل کمپین‌های سایت کیک‌استارتر، تاکنون ابزار متفاوت و سودمندی به تولید انبوه رسیده‌‌اند. دش: هدفونی که با وایرلس کار می‌کند، میکرو: یک چاپگر سه بعدی برای استفاده عام، سنس: که به مطالعه ضربان قلب، نفس‌ها و دیگر اطلاعات حیاتی بدن در زمان خواب می‌پردازد و …همه این کارزارها خیلی بیشتر از آنچه که صاحب ایده در ابتدای امر خواسته بود، سرمایه جذب کرده‌اند.

آخرین کارزار موفق کیک‌استارتر، چیپ C.H.I.P. است. چیپ، رایانه‌ای در قطع یک کارت جیبی است که می‌تواند به هر مانیتوری (نه لزوما مانتیور رایانه) وصل شود و با آن تقریبا همه کارهای یک سیستم عامل را می‌توان انجام داد. سرعت پردازنده این کامپیوتر ۱ گیگ است و یک رم ۵۱۲ مگابایتی و قدرت ذخیره ۴ مگا بایتی دارد و به شما اجازه اتصال به وای فای و بلوتوث را می‌دهد و با آن نه تنها می‌توانید اینترنت‌گردی کنید که حتی می‌توانید کارهای جدی‌تری مثل کدنویسی را هم انجام دهید. چیپ قدرت ذخیره و پخش موسیقی را دارد و بازی‌ها و اپلیکشن‌های (مجانی) زیادی هم همراه با تنظیمات اولیه آن می‌آید. تمام نرم افزارهای این کامپیوتر «متن باز» (اوپن سورس) است و با سیستم عامل لینوکس کار می‌کند. در تنظیمات اولیه برنامه‌هایی برای یاد دادن کد نویسی هم تعبیه شده است .این رایانه قابلیت اتصال به صفحه مانیتور، صفحه کلید و موس (و البته میکروفون و بلندگو) را دارد.

در واقع همه کارهایی را که یک رایانه (با قدرت متوسط) می‌کند منتها در قالب ابزاری با اندازه یک کارت بانکی و با قیمتی که بیشتر به یک شوخی شبیه است تا واقعیت: فقط ۹ دلار! این تقریبا یک‌چهارم رزبری پای (Raspberry Pi) است که آن هم در همین سایز و با همین قابلیت‌ها منتها با قیمت ۳۵ دلار، در سال ۲۰۱۲ عرضه شد.

کارزار چیپ روز هفتم ماه مه آغاز شد و تنها در عرض ۱۲ ساعت توانست دو برابر مبلغ درخواستی اولیه (یعنی ۵۰ هزار دلار)‌ جمع کند. در عرض پنج روز این رقم از مرز یک میلیون گذشت و با توجه به توجهی که از رسانه‌ها در روزهای اخیر گرفته است، احتمالا این رقم خیلی بیشتر هم خواهد شد. این کارزار به پنج هزار نفر اولی که به آن پول اهدا کرده بودند قول داده است که در اواخر سال میلادی این کامپیوتر را دریافت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG