لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۴
کامران باقری لنکرانی، نامزد جبهه پایداری، به نفع سعید جلیلی از کاندیداتوری ریاست جمهوری انصراف داد.

به گزارش فارس، این تصمیم پس از دیدار لنکرانی و جلیلی در عصر روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت، اعلام شده است.

باقری لنکرانی، در بیانیه انصراف خود نسبت به «فتنه‌گران» و «منحرفان» هشدار داده و «قیام» در برابر آنها را «وظیفه» دانسته است.

لنکرانی در این بیانیه با حمایت از جلیلی می‌گوید: «با توجه به حضور قطعی برادر انقلابی و مومن جناب آقای دکتر جلیلی، با کسب نظر مشورتی از جبهه پایداری انقلاب اسلامی، برای دفاع از گفتمان امید، عدالت و استقامت، این جانب با انصراف از داوطلبی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، حمایت خود را از جناب آقای دکتر جلیلی اعلام می‌دارم.»

کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت دولت نخست محمود احمدی‌نژاد، است که پیشتر از سوی محمد تقی مصباح یزدی به عنوان کاندیدای اصلح و مورد اتفاق جبهه پایداری معرفی شده بود.

محمد تقی مصباح یزدی درباره لنکرانی گفته بود: «من در پیشگاه الهی شهادت می‌دهم در بین کسانی که در یازدهمین دوره ریاست جمهوری کاندیدا شده‌اند جناب آقای دکتر لنکرانی ‏اصلح هستند و امیدوارم که این شهادت برگ زرینی درنامه۸۰ ساله من باشد.»

پیشتر احتمال می‌رفت مصباح یزدی، رهبر فکری جبهه پایداری، از سعید جلیلی حمایت کند اما این امر تحقق نیافت که با انتقاد گروهی از هواداران سعید جلیلی منجر شد.

با این حال سعید جلیلی، در روز آخر ثبت‌نام‌ها بدون اینکه گروهی از او حمایت کند، به وزارت کشور رفت و اعلام نامزدی کرد و بیش از پیش گروه‌های اصولگرایان را با سردرگمی مواجه ساخت.

محمدتقی مصباح یزدی درباره دلایل حمایت از لنکرانی گفته بود: «برخی از افرادی که کاندیدا شدند من به آنها ارادت دارم و آنها نور چشم من محسوب می‌شوند اما برای این کار مناسب نیستند ولی ‏بینی وبین‌الله شهادت می‌دهم که روی زمین و زیر این آسمان کسی اصلح از آقای لنکرانی نمی‌شناسم.»

برخی از رسانه‌ها، منظور رهبر فکری جبهه پایداری، را سعید جلیلی عنوان کرده‌اند.
سعید جلیلی، دبیر شورای عالیامنیت ملی و مسئول مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ است.

محمدتقی مصباح، در طول سال‌های گذشته هم تعابیری مشابه درباره محمود احمدی‌نژاد به‌کار ‌می‌برد که در ماه‌های گذشته، از وی و دولتش اعلام برائت کرده است.
XS
SM
MD
LG