لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۹

لیبرال‌ها پیشتاز انتخابات کنگره ملی لیبی شدند


نتایج اولیه کامل انتخابات کنگره ملی لیبی که آن را کمیساریای عالی انتخابات این کشور اعلام کرد نشان می‌دهد که لیبرال‌ها حدود چهل کرسی از ۸۰ کرسی اختصاص داده شده به احزاب را از آن خود کردند. در مقابل اسلامگرایان تنها موفق شدند ۱۷ کرسی به دست آورند.

این پیشتازی اما به دست آوردن اکثریت کنگره ملی لیبی توسط لیبرال‌ها را تضمین نمی‌کند. ۱۲۰ کرسی از مجموع ۲۰۰ کرسی کنگره ملی لیبی به نامزدهای مستقل اختصاص داده شده است. هم اکنون لیبرال‌ها و اسلامگرایان برای جذب شمار بیشتری از نمایندگان مستقل و تشکیل ائتلاف با آنها، با یکدیگر رقابت می‌کنند.

به گزارش رویترز،آنچه که مشخص است این است که مردم لیبی در بخش حزبی، به طور گسترده‌ای به ائتلاق لیبرال نیروهای ملی که آن را محمود جبریل نخست وزیر پیشین لیبی در دوره حکومت شورای ملی انتفالی رهبری می‌کند رای دادند.

از این رو ائتلاف ملی ۳۹ کرسی از این بخش را از آن خود ساخت. در مقابل حزب عدالت و سازندگی شاخه سیاسی گروه اسلامگرای اخوان المسلمین، تنها ۱۷ کرسی را از آن خود ساخته است. ۲۴ کرسی باقیمانده این بخش را احزاب کوچک اشغال کرده‌اند.

کنگره ملی لیبی قرار است نخست وزیر و دولت این کشور را انتخاب کند. این دولت تا زمان تدوین قانون اساسی جدید لیبی توسط کنگره و برگزاری انتخابات پارلمانی، اداره این کشور را بر عهده خواهد داشت.

از سویی زنان موفق شده‌اند ۳۳ کرسی از ۲۰۰ کرسی پارلمان لیبی را به خود اختصاص دهند.
نتایج کامل انتخابات کنگره ملی لیبی شامگاه سه شنبه در مراسمی که در آن عبد الرحیم الکیب نخست وزیر و مصطفی عبد الجلیل رئیس شورای ملی انتقالی حضور داشتند، اعلام شد.

به گفته نوری العبار رئیس کمیساریای عالی انتخابات لیبی قرار است ظرف دو هفته آینده، نتایج نهایی انتخابات اعلام شود.

این نخستین انتخابات لیبی پس از سرنگونی نظام معمر قذافی رهبر این کشور در سال گذشته است.
XS
SM
MD
LG