لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۳۱
 بازرسان سازمان ملل در سوریه
بازرسان سازمان ملل در سوریه

آسوشتیدپرس: شماری از مقام‌های آمریکایی درباره مدارک حمله شیمیایی در سوریه تردید دارند

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی که نامی از آنها نبرده گزارش داده است که در مورد مدارک حمله شیمیایی در حومه دمشق شک و تردید وجود دارد.

پس از شکست طرح دیوید کامرون در پارلمان، فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرد که این کشور در هیچگونه اقدام نظامی علیه سوریه شرکت نمی‌کند.

وی به تلویزیون بی بی سی گفت: «من امیدوار بودم پکه ما در این مباحثه بتوانیم پیروز شویم اما می‌فهمیم که سوء ظن عمیقی درباره مداخله در خاورمیانه وجود دارد.»
در این رای‌گیری مقدماتی طرح دیوید کامرون برای مداخله نظامی در سوریه با اختلاف ۱۳ رای شکست خورد که بنا به گزارش سی ان ان باعث ناخرسندی مقام‌های آمریکایی شده است.

دیوید کامرون با صدور بیانیه‌ای گفت برای او مشخص بود که مردم بریتانیا طرفدار مداخله نظامی نیستند. دیوید کامرون گفت من این پیام را دریافت کردم و مطابق آن عمل خواهم کرد.
در جلسه فوق‌العاده پارلمان بریتانیا، نمایندگان این کشور، پس از ساعت‌ها بحث و جدل، به طرح پیشنهادی دیوید کامرون برای مداخله نظامی در سوریه رای ندادند. قرار است پارلمان بریتانیا یک بار دیگر درباره مداخله نظامی در سوریه رای‌گیری کند.
پارلمان بریتانیا در رای‌گیری مقدماتی علیه مداخله نظامی در سوریه رای داد.
حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران اخبار منتشر شده در روزنامه الاخبار لبنان مبنی بر این‌که جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل، در سفرش به تهران خبر حمله نظامی به سوریه را به اطلاع ایرانی‌ها رسانده، تکذیب کرد و گفت: «در سفر اخیر فلتمن به تهران، درباره تحولات منطقه و به ویژه راهکار سیاسی در قبال سوریه، صحبت شد.»

جفری فلتمن پیش از کار در سازمان ملل، از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۲ دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه بود. وی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ سفیر آمریکا در لبنان بود و چند ماهی هم در سال ۲۰۰۴ در عراق ماموریت دیپلماتیک در اربیل عراق داشت.

به گزارش ایسنا عبداللهیان که با فلتمن دیدار داشته، در ادامه گفت: «در سفر اخیر فلتمن به تهران، درباره تحولات منطقه و بi ویژه راهکار سیاسی در قبال سوریه و کنفرانس ژنو۲ و حمایت تهران از ابتکارات سیاسی سازمان ملل صحبت شد و تهران مواضع خود را در قبال سوریه به روشنی و شفافیت مطرح کرد.»
نشست پنج عضو دایم شورای امنیت روز پنجشنبه پس از مدتی کوتاهی پایان یافت و به نظر می‌رسد آمریکا، بریتانیا و فرانسه این بار هم نتوانسته‌اند به توافقی با روسیه و چین درباره روسیه دست یابند.

آسوشیتدپرس گزارش داده است که این نشست در کمتر از یک ساعت پایان یافت. این برای دومین بار در طول دو روز است که پنج قدرت شورای امنیت جلسه تشکیل می‌دهند اما به نتیجه نمی‌رسند.

روز چهارشنبه پنج عضو دایم این شورا، درباره پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی بریتانیا برای مداخله نظامی در سوریه بحث کردند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی که نامی از آنها نبرده گزارش داده است که در مورد مدارک حمله شیمیایی در حومه دمشق شک و تردید وجود دارد.

این خبرگزاری به نقل این مقامات می‌نویسد هنوز شک و تردید وجود دارد که چه کسی به سلاح‌های شیمیایی در سوریه دسترسی دارد و اینکه آیا اسد خود شخصا دستور حمله شیمیایی را داده باشد.

باراک اوباما روز چهارشنبه گفته بود که وی به این نتیجه رسیده که دولت سوریه مسئول حمله شیمیایی در حومه دمشق بوده است.

با این حال دیوید کامرون روز پنجشنبه در پارلمان بریتانیا گفت نمی‌توان صددرصد مطمئن بود که چه کسی از سلاح شیمیایی استفاده کرده اما قرائن و شواهد همه دلالت بر این دارد که دولت سوریه دست به حمله شیمیایی زده است. وی گفت باید در این باره «قضاوت» کرد.
کاخ سفید: تاکنون هیچ تصمیمی برای واکنش به آنچه در سوریه روی می‌دهد، گرفته نشده است. مشورت‌ها با کنگره درباره سوریه شاید تا فردا ادامه یابد.
سخنگوی کاخ سفید: رئیس جمهوری نیاز به تایید کنگره برای اقدام علیه سوریه نخواهد داشت.
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید: جزئیات و گزارش‌های محرمانه‌ای به کنگره ارائه شده که نشان می‌دهد که نظام سوریه از جنگ‌افزارهای شیمایی استفاده کرده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG