لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۳

ترزا می‌: بازنشر توئیت‌های یک گروه افراطی از سوی ترامپ نادرست بود


ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌گوید وی از انتقاد از یک متحد عمده لندن واهمه ندارد و تاکید کرد بازنشر ویدئوی «نفرت‌انگیز» یک گروه راست افراطی از سوی دونالد ترامپ، «عملی نادرست بود.»

رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه سه ویدئو متعلق به گروه راست افراطی «اول بریتانیا» را در توئیتر خود بازنشر داد که با واکنش‌های گسترده‌ای در بریتانیا مواجه شد. سخنگوی ترزا می هم روز پنجشنبه بازنشر این توئیت‌ها را از سوی رئیس جمهوری آمریکا «نادرست» خواند.

ترزا می گفت: «این واقعیت که ما با یکدیگر کار می‌کنیم به این معنا نیست هنگامی فکر می‌کنیم ایالات متحده اشتباه کرده از گفتن آن واهمه داشته باشیم و خیلی با صراحت آن را نگوییم.»

نخست‌وزیر بریتانیا تصریح کرد: «من بسیار صریح می‌گویم که بازتوئیت از "اول بریتانیا" عمل نادرستی بود.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، ترزا می که در امان پایتخت اردن سخن می‌گفت گروه ضداسلام و ضد مهاجرت «اول بریتانیا» را «سازمانی نفرت‌انگیز» خواند که به گفته او «آداب و اصول عمومی بریتانیا» در تعارض است.

در واکنش به نخست‌وزیر بریتانیا، دونالد ترامپ در توئیتی نوشت ترزا می به جای تمرکز بر او بهتر است به «تروریسم اسلامی تندرو و مخرب که در بریتانیا جریان دارد» بپردازد.

ترزا می هم در پاسخ گفت بریتانیا ضرورت برخورد با «این تهدید تروریستی را بسیار جدی» قلمداد می‌کند.

ترزا می از جمله نخستین رهبرانی بود که پس از مراسم تحلیف دونالد ترامپ به دیدار او در واشینگتن رفت و از وی دعوت کرد در بالاترین سطح به بریتانیا بیاید.

مخالفان سفر دونالد ترامپ به بریتانیا پس از این توئیت‌ها بار دیگر خواستار لغو سفر رسمی رئیس جمهوری آمریکا به این کشور شد‌ه‌اند.

روز پنجشنبه چندین نماینده مجلس عوام بریتانیا خواستار لغو این دیدار شدند. صادق خان شهردار لندن نیز در این روز به جمع مخالفان سفر دونالد ترامپ به بریتانیا پیوست.

شهردار لندن گفت دونالد ترامپ یک گروه «شنیع و افراطی» را تبلیغ کرده و از این رو کسی از سفر رسمی او «استقبال نمی‌کند.»

با این حال ترزا می گفت سفر رسمی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهروی آمریکا همچنان به قوت خود باقی است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد بازنشر ویدئوهای گروه «اول بریتانیا» از سوی دونالد ترامپ که ۴۴ میلیون کاربر آن را دنبال می‌کنند، تبلیغ بزرگی برای این گروه بود.

جیدا فرانسن، معاون گروه «اول بریتانیا» در توئیتی نوشت: «دونالد ترامپ خودش این ویدئوها را بازتوئیت کرد که حدود ۴۴ میلیون نفر آن را دنبال می‌کنند! ترامپ، خداوند خیرت بدهد!»

فرانسن به اتهام آزار رساندن یک زن محجبه در سال ۲۰۱۶ محاکمه و محکوم به پرداخت غرامت شده است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه درباره بازنشر این توئیت‌ها از سوی دونالد ترامپ گفت: «گمان می‌کنم هدف او (ترامپ) بها دادن به مرزهای مستحکم و امنیت ملی مستحکم بوده است».

سخنگوی کاخ سفید اظهار داشت که هدف دونالد ترامپ از این توئیت‌ها دامن زدن به گفت‌وگو درباره اهمیت حفظ مرزها و امنیت ملی بوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG