لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۵۴

اوپک سقف تولید خود را کاهش نداد؛ دبیرکل ابقا شد


سالم البدری دبیرکل اوپک
وزیران نفت کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده‌ نفت، اوپک، پس از ساعت‌ها مذاکره، نهایتا تصمیم گرفتند که سقف تولید نفت خام اوپک در رقم کنونی ۳۰ میلیون بشکه در روز باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، علی‌ النعیمی وزیر نفت عربستان سعودی چهارشنبه ۱۳ آذرماه گفت که بازار انرژی هم‌اکنون در بهترین حالتی است که می‌تواند باشد و هر کسی سعی می‌کند برای پاسخ به تقاضای جهانی، نفت تولید کند.

عراق، مهمترین رقیب نفتی ایران نیز خواهان حفظ سقف تولید نفت کنونی اوپک برای سال آینده میلادی بود. این کشور می‌گوید در نظر دارد تولید نفت خود برای سال آینده را به روزانه سه میلیون و چهارصد هزار بشکه برساند و همچنین هفتصد هزار بشکه اضافی بر تولید نفت خود برای مصارف داخلی خواهد افزود.

عراق در تابستان سال جاری تولید نفت خود را به ۳.۲ میلیون بشکه در روز رساند، اما ماه گذشته این رقم کمی کاهش یافت.

عراق به همراه ایران می‌گویند که «تولید نفت این دو کشور قرار است در آینده افزایش پیدا کند و از دیگر اعضای این سازمان بین‌المللی خواستند تا برای این تولید جدید «جا باز کنند».

صد و شصت و چهارمین نشست وزیران اوپک در وین، پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

در نشست روز چهارشنبه عبدالله سالم البدری بعد از دوره سه ساله دوم که آذرماه سال گذشته به پایان رسیده بود بار دیگر به خاطر عدم تفاهم اعضا بر سر دبیرکل جدید، برای یک سال آینده این سمت را حفظ خواهد کرد.

غلامحسین نوذری وزیر نفت سابق ایران به همراه نمایندگان عراق و عربستان برای کسب دبیر کلی اوپک رقابت می‌کردند.

به گزارش خبرگزای ایرنا، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران با تاکید بر حفظ سهم ایران، اعلام کرده است که «حتی اگر نفت ٢٠ دلار شود بعد از رفع تحریم‌ها ایران روزانه چهار میلیون بشکه تولید می‌کند».

تولید کنونی نفت ایران دو میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز است که در مقایسه با میزان تولید قبل از اعمال تحریم‌ها حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

خبرگزاری رویترز ۱۳ آذرماه از قول ماریا وان درهوون، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داد که بر اساس آخرین برآوردها در ماه اکتبر، ایران همچنین ۳۷ میلیون بشکه نفت بی‌مشتری ذخیره شده در نفتکش‌ها دارد.

اشاره زنگنه به نفت ۲۰ دلاری (تقریبا یک پنجم بهای کنونی نفت) به این خاطر است که بر اساس آخرین گزارش ماهانه اوپک، همچنین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، هم‌اکنون تقاضای جهانی برای نفت اوپک ۲۹.۹ میلیون بشکه در روز است (کمتر از سقف تولید) و در سال آینده نیاز به نفت اوپک به ۲۹.۶ میلیون بشکه کاهش خواهد یافت.

کارشناسان بازار انرژی می‌گویند با تولید بیشتر از تقاضای بازار و اوج گرفتن تولید نفت از منابع نامتعارف (شیل) در آمریکا، احتمالا قیمت نفت ۱۵ تا ۲۰ دلار کاهش خواهد یافت.

این موضوع می‌تواند بودجه برخی کشورهای عضو اوپک را به شدت با مشکل مواجه کند.

انتظار می‌رود سال آینده نیازهای جهانی به نفت تا یک میلیون بشکه افزایش یابد، اما به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، این افزایش توسط کشورهای غیر عضو اوپک تامین خواهد شد.

روسیه دهم آذرماه اعلام کرد که تولید نفت این کشور در ماه گذشته با رسیدن به روزانه ۱۰ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه یک رکورد بی‌سابقه از زمان فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی بر جای گذاشته است.

بر اساس برآوردها، تولید نفت آمریکا نیز تا سال ۲۰۱۵، حتی از تولید نفت عربستان و روسیه هم پیشی خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG