لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۳

مخالفان سوری: سفیر سوریه در بغداد از نظام بشار اسد جدا شد


منابع مخالفان سوریه و برخی از منابع مطلع عراقی از جدایی نواف الفارس سفیر سوریه در بغداد از نظام بشار اسد در اعتراض به ادامه روند سرکوب معترضان خبر می‌دهند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع معترضان سوریه گزارش داده است که نواف الفارس جدایی از نظام بشار اسد و حمایت خود از انقلاب کشورش را اعلام کرده است.

از سوی دیگر شبکه خبری عراقی السومریه نیوز، به نقل از یک منبع سیاسی عراقی، خبر جدایی سفیر سوریه در بغداد از نظام بشار اسد را تایید کرد.

سایت خبری ایلاف عراق هم به نقل از مریم الریس مشاور نوری مالکی نخست وزیر عراق، از جدایی نواف الفارس از نظام حاکم بر سوریه خبر داده است.

بنا بر این گزارش، مریم الریس در این باره گفته است: «سفیر دمشق از نظام سوریه اعلام جدایی کرد. دولت عراق هم مانع او نشد چرا که تصمیم برای جدایی به خود او مربوط است.»

مشاور نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد که بغداد هم‌اکنون در حال بررسی امکان سفر فارس به کشوری سوم است که خود او می‌خواهد.

او تاکید کرده است که دولت عراق به هیچ وجه به فکر تسلیم نواف الفارس به دولت سوریه نیست چرا که «او جرمی مرتکب نشده است.»

الریس افزوده است که بغداد همچنین نمی‌خواهد که سفیر جدا شده سوریه به ادامه حضور خود در عراق ادامه دهد زیرا «نمی‌خواهد طرفی در بحران داخلی سوریه باشد.»

شبکه خبری العربیه نیز به نقل از منابع مطلع خود گزارش داد که سفیر جدا شده سوریه بغداد را به مقصد اربیل مرکز اقلیم کردستام عراق، ترک کرده است.

وزارت امور خارجه عراق تاکنون خبر جدایی سفیر سوریه در بغداد را از نظام بشار اسد تایید نکرده است. لبید عباوی مدیرکل وزارت امور خارجه عراق در تماس با خبرگزاری البغدادیه نیوز گفت که این وزارتخانه، اطلاعی در خصوص جدایی نواق الفارس از نظام سوریه ندارد.

در صورت تایید رسمی خبر، نواف الفارس، نخستین دیپلمات بلندپایه‌ای خواهد بود که در طی ۱۶ ماه بحران سوریه، از نظام حاکم بر این کشور، اعلام جدایی می‌کند. او از دیپلمات‌های نزدیک به نهادهای امنیتی سوریه به شمار می‌آید.

الفارس که فارغ التحصیل حقوق از دانشکده نظامی سوریه است، پیش از برعهده گرفتن سمت سفیری کشورش در بغداد، ریاست واحدهای سازمان امنیتی سیاسی سوریه را برعهده داشت. او پس از آن به ترتیب استاندار دیرالزور، لاذقیه، ادلب و قنیطره شد.

جدایی سفیر سوریه در عراق تنها چند روز پس از اعلام جدایی مناف طلاس از فرماندهان گارد ریاست جمهور سوریه از نیروهای نظامی کشورش صورت می‌گیرد.

مناف طلاس پسر مصطفی طلاس وزیر دفاع سابق سوریه و از نزدیکان خانواده اسد است.
XS
SM
MD
LG