لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۵۸

چندین کشته در اعتراض‌های روز جمعه علیه فیلم ضد اسلامی و مجله فرانسوی


اعتراض‌های روز جمعه در شهر لاهور پاکستان
روز جمعه، تظاهرات علیه فیلم ضداسلامی«معصومیت مسلمانان» به کاریکاتورهای مجله فرانسوی «شارلی ابدو» ، در شماری از کشورهای اسلامی از سر گرفته شد.

مصر

ده‌ها مصری که شماری از آنها از هواداران سازمان القاعده هستند، روز جمعه در نزدیکی سفارت فرانسه در شهر الجیزه همجوار قاهره تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو تن از تظاهرکنندگان تصویر بزرگی از اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده که در پاکستان توسط نیروهای آمریکایی کشته شد، در دست گرفته بودند. در کنار این تصویر نوشته شده بود: «خداوند مجاهدان را رحمت کند. این مردان بودند که برای پیروی از خدا و رسولش به پا خواستند. شما کجایید؟»

دو تن دیگر از تظاهرکنندگان پلاکاردی در دست داشتند که در آن از احزاب و گروه‌های اسلامگرا که در اعتراض‌های هفته گذشته روبروی سفارت آمریکا در قاهره شرکت نکردند، انتقاد کردند.

روی این پلاکار نوشته بود: «تاریخ احزاب اسلامی که برای حمایت از محمد مرسی چندین برابری که برای حمایت از محمد بن عبدالله گردهم آورده بودند را از یاد نخواهد برد.»

در این نوشته به محمد مرسی رئیس جمهور مصر اشاره شده که نامزد گروه اسلامگرای اخوان المسلمین در انتخابات ریاست جمهوری مصر بود. اخوان المسلمین هفته گذشته ابتدا هواداران خود را برای اعتراض به فیلم «معصومیت مسلمان» فراخوانده بود اما پس از آن این دعوت را لغو کرد.

حزب سلفی نور هم رفتاری مشابه اخوان المسلمین داشت. این دو گروه مصری کشته شدن کریستوفر اسیتونز سفیر آمریکا در شهر بنغازی را محکوم کردند.

اعتراض‌های هفته گذشته روبروی سفارت آمریکا در قاهره که در آن معترضان سعی داشتند به سفارتخانه حمله کنند، تعدادی کشته و زخمی بر جای گذاشت.

پاکستان

تظاهرات در پاکستان برپایه گزارش شبکه خبری الجزیره، دستکم ۱۶ کشته و حدود ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت.

شبکه پاکستانی سماء گزارش داد که در تظاهرات شهر کراچی که به درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان انجامید، شماری کشته و زخمی شدند. در میان کشته‌ها دو نیروی پلیس هم دیده می‌شوند.

در این شهر تظاهرکنندگان سه سالن سینما، چهار بانک، دو خودروی پلیس و یک اغذیه فروشی را به آتش کشیدند.

شهر پیشاور نیز شاهد تظاهرات خیابانی بود که آن هم به خشونت کشیده شد و شماری کشته و زخمی در پی داشت. در این شهر نیروهای پلیس به سمت تظاهر کنندگان آتش گشودند.

اسلام آباد پایتخت پاکستان هم شاهد نظاهراتی علیه کاریکاتور منتشر شده در مجله فرانسوی بود.

مالزی

در شهر کوالالامپور پایتخت مالزی، هزاران معترض در دو تظاهرات شرکت کردند. یکی از این تظاهرات را شاخه جوانان ائتلاف احزاب جبهه ملی حاکم به راه انداخت. تظاهرات دیگری را شاخه‌های جوانان احزاب اپوزیسیون به راه انداختند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که دو تظاهرات تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شدند.

اندونزی

اندونزی شاهد چند تظاهرات روبری نمایندگی‌های آمریکا و فرانسه در چند شهر بود. در این تظاهرات شعارهایی از جمله «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر فرانسه» سر داده شد.

تظاهر کنندگان که از اهانت به پیامبر اسلام خشمگین بودند، تابلوهایی در دست داشتند که در آن خواستار تحریم کالاهای آمریکایی شده بودند.

لبنان

در چند شهر لبنان نیز تظاهراتی در اعتراض به اهانت به پیامبر اسلام برگزار شد که در آن پرچم‌های آمریکا و اسرائیل به آتش کشیده شد.

در شهر بعلبک هزاران تظاهر کننده به دعوت حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان برای راه اندازی تظاهرات زنجیره‌ای، به خیابان‌ها آمدند. در شهر صیدا نیز اهل سنت تظاهرات مشابهی برگزار کردند.

آماده باش

در شماری از کشورهای اسلامی، نیروهای امنیتی جمعه برای برخورد با هرگونه حمله به نمایندگی‌های خارجی، به حال آماده‌باش در آمدند.

دولت تونس برگزاری هرگونه تظاهرات در روز جمعه را ممنوع اعلام کرده بود. هفته گذشته در پایتخت تونس به سفارتخانه‌های آلمان، بریتانیا و آمریکا حمله شد.

در یمن نیز نیروهای امنیتی در مقابل سفارتخانه‌های غربی آرایش نظامی گرفتند.

فرانسه پیش از این اعلام کرده بود روز جمعه سفارتخانه‌ها، دفا‌تر نمایندگی و مدارس خود را در ۲۱ کشور تعطیل می‌کند. آمریکا هم سفارتخانه‌های خود را در دو کشور روز جمعه تعطیل کرده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG