لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۲۴

امیر قطر: برای گفت‌وگو با کشورهای محاصره‌کننده آماده‌ایم


شیخ تمیم امیر قطر

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر خواستار رفع محاصره این کشور از سوی عربستان، امارات بحرین و مصر شد و در عین حال برای گفت‌وگو با این کشورها اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شیخ تمیم که به اندونزی سفر کرده است، روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه محاصره چهار ماهه این کشور را «غیرمنصفانه» خواند و در عین حال برای گفت‌‌و‌گو با محاصره‌کنندگان اعلام آمادگی کرد.

امیر قطر گفت: «ما همه برادر هستیم و به خاطر این بحران متحمل خسارت شد‌ه‌ایم».

شیخ تمیم در ادامه گفت: «قطر آماده آغاز گفت‌وگو برای رسیدن به توافقی است که همه طرف‌ها بر پایه حق حاکمیت قطر به آن پایبند باشند».

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر از ۱۵ خرداد امسال تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر قطع کرده و مرزهای دریایی، هوایی و زمینی خود را روی آن کشور بسته‌اند.

این کشورها با تعیین شروطی ۱۳ گانه‌، اعلام کردند شکستن محاصره تنها با اجرای این شروط ممکن است.

قطر اما این شروط را رد کرده و آن را ناقض حاکمیت ملی خود می‌داند. تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، قطع رابطه سیاسی با ایران، اخراج اعضای اخوان‌المسلمین و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله خواسته‌های این کشورها بود.

با این حال قطر نه‌تنها با ایران قطع رابطه نکرد بلکه سفیر خود را نیز به تهران بازگرداند. ایران و ترکیه دو کشوری بودند که در روزهای بحران اقلام ضروری برای قطر ارسال کردند. ایران همچنین آسمان خود را برای پروازهای قطری باز کرد.

روز سه‌شنبه نیز محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر اظهار داشت پس از محاصره این کشور در روند بسیاری از کارها اخلال ایجاد شده که یکی از آنها «تلاش‌های جهانی برای مقابله با داعش است».

قطر میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در ابتدای بحران از ائتلاف ضد قطر حمایت کرد اما کمی بعد خواستار ملایمت این کشورها در قبال دوحه شد.

وزیر خارجه قطر همچنین گفت این کشور به دنبال حل این بحران از راه گفت‌وگو است اما عربستان خواستار بی‌ثباتی قطر است.

وی گفت: «آنها می‌خواهند بحران را تشدید کنند و به فکر تغییر رژیم و و چیزهای دیگرند».

عربستان و امارات تلاش برای تغییر رژیم قطر را رد کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG