لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۲۰

بحران سوریه محور گفت‌و‌گوهای وزیر خارجه ایران در مصر


محمد مرسی رئیس جمهور مصر علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران و محمد کامل عمرو وزیر خارجه مصر در روز پنجشنبه در قاهره
بحران سوریه، محور گفت‌و‌گوهای علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با مقام‌های مصری، عربی و بین‌المللی، در قاهره پایتخت مصر بود.

صالحی که چهارشنبه۲۰ دی، به قاهره سفر کرده بود، روز پنجشنبه با محمد مرسی رئیس جمهور و محمد کامل عمرو وزیر امور خارجه مصر، اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه و نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

دیدار با مقام‌های مصری

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد مرسی در دیدار با صالحی تاکید کرد که کشورهای اسلامی باید برای توقف خشونت‌ها در سوریه تلاش کنند.

برپایه این گزارش، مرسی ایران را کشوری بزرگ در منطقه توصیف کرد که نقش مهمی در ایجاد دوستی بین ملت‌ها داشته است.

ریئس جمهوری مصر ادامه داد: «ما به شدت مخالف دخالت نظامی در سوریه هستیم، ایران کشور ارزشمندی است و امیدواریم بر شکوفایی و عزت این کشور بیش از پیش افزوده شود.»

مرسی همچنین از پیام تبریک دولت و ملت ایران برای تصویب قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات در مصر تشکر کرد.

او در ادامه از محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس سران همکاری‌های اسلامی که در مصر برگزار خواهد شد، دعوت کرد.

مرسی، مصر و ایران را یک روح در دو بدن توصیف کرد و گفت: «همکاری‌های دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران و همچنین همکاری چند جانبه با جهان اسلام برای قاهره بسیار مهم است.»

صالحی نیز در این دیدار، نشست گروه تماس چهار کشور ایران، مصر، ترکیه و عربستان سعودی را مکانیزم خوبی برای حل بحران سوریه دانست.

گروه تماس درباره بحران سوریه با پیشنهاد مرسی تشکیل شده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: «حل مساله سوریه تنها از طریق گفت‌و‌گو امکان‌پذیر است و در غیر این صورت ادامه این وضعیت تاثیر سویی بر منطقه خواهد داشت.»

صالحی یادآور شد: «آنچه برای ایران در سوریه مهم است توقف خشونت و برقراری رفاه، آسایش و امنیت برای مردم این کشور است.»

وی همچنین از طرف محمود احمدی‌نژاد، از مرسی برای سفر به ایران دعوت کرد که رئیس جمهوری مصر نیز اظهارداشت در اولین فرصت مناسب به ایران سفر می‌کند.

گزارش ایرنا افزوده است که مناسبات دو جانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مساله فلسطین و سوریه از دیگر محورهای مذاکرات رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهوری مصر بود.

پیش از دیدار با مرسی، صالحی با محمد کامل عمرو وزیر امور خارجه مصر، دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.

صالحی شامگاه چهارشنبه در بدو رسیدن به قاهره، در کنفرانس خبری مشترک با همتای مصری خود، به طرح‌ها و تحرکات جمهوری اسلامی ایران درباره بحران سوریه اشاره کرد و گفت: «هدف دخالت در امور سوریه نیست و هیچ کشوری طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی حق ندارد در امور دیگران دخالت کند.»

او ادامه داد: «ما می‌توانیم به عنوان دوستان ملت و دولت سوریه به صورتی عمل کنیم که منطقه را از عواقب ناگوار برحذر داریم و منطقه نیز هرچه زود‌تر به آرامش و ثبات برسد.»

خبرگزاری الشرق الاوسط مصر هم گزارش داده است که محمد کامل عمرو در این کنفرانس خبری، با تاکید بر ضرورت بحران سوریه گفت که موضع مصر از ابتدا «تاکید داشت که چارچوب راه حل باید عربی باشد و خواسته‌های مردم سوریه نیز جامه عمل پوشانده شود.»

او با بیان اینکه باید خونریزی در سوریه متوقف شود گفت که ایران در این زمینه نقشی دارد که باید ایفا کند.

دیدار با ابراهیمی

دیدار و گفت‌و‌گو با اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه، بخش دیگری از برنامه علی اکبر صالحی بود.

به گزارش سایت المصری الیوم، صالحی در این دیدار تاکید کرده است که راه‌حل بحران سوریه، سوری-سوری و بدون دخالت خارجی است.

او همچنین در این دیدار، طرحی را که بشار اسد رئیس جمهور سوریه در سخنرانی یکشنبه گذشته خود برای حل بحرانش کشورش ارادئه داده بود، به بحث گذاشت.

برپایه این طرح، دولت کنونی سوریه بر مرحله انتقالی در این کشور و گفت‌و‌گو با مخالفان، نظارت می‌کند. تهران پیشتر از این طرح استقبال کرده بود.

صالحی در این دیدار، با استقبال از تلاش‌های اخضر ابراهیمی، آمادگی ایران را برای همکاری در پایان دادن به بحران سوریه، اعلام کرد.

این در حالی است که ابراهیمی چهارشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی، طرح بشار اسد را «از پیش شکست خورده» توصیف کرده بود. او گفته بود که جایی برای بشار اسد در مرحله انتقالی سوریه نیست.

دیدار با نبیل العربی

علی اکبر صالحی با نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرد. شماری از رسانه‌های مصری از جمله خبرگزاری الیوم السابع، محل انجام این دیدار را مقر اتحادیه عرب اعلام کردند. اما خبرگزاری‌های ایران از جمله خبرگزای ایسنا، گزارش کرده‌اند که این دیدار در هتل محل اقامت علی اکبر صالحی صورت گرفته است.

آخرین تحولات منطقه به ویژه تحولات سوریه و فلسطین در دیدار روز پنجشنبه صالحی با نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

صالحی به سیاست و موضع ایران از آغاز بحران سوریه که «مبتنی بر تامین مطالبات مردمی از طریق راه حل سوری-سوری، عدم دخالت خارجی، توقف خشونت و گفت‌وگوی ملی» بوده اشاره کرد و افزود: «جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد آماده همکاری با اتحادیه عرب در مساله سوریه و فلسطین است.»

دیدار با تواضروس دوم رهبر پاپ قبطی‌های مصر و احمد طیب، شیخ ازهر، از دیگر برنامه‌های صالحی بود. او از این دو شخصیت برای سفر به ایران دعوت کرد.
XS
SM
MD
LG