لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۵

نماینده ‌آیت‌الله سیستانی از دولت عراق خواست از مردم کُرد حفاظت کند


آیت‌الله سیستانی مرجع شیعیان در عراق

در حالی که خبرها حاکی از پیشروی دولت مرکزی در استان کرکوک و فرار شمار زیادی از کردهای ساکن این منطقه است، نماینده آیت‌الله سیستانی، مرجع شیعیان ساکن عراق، از دولت مرکزی این کشور خواست برای جلب اعتماد کردها و حفاظت از مردم کُرد شمال عراق تلاش کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز و شبکه تلویزیونی السومریه عبدالمهدی الکربلایی، نماینده آیت‌الله علی سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه کربلا، از رهبران کرد خواست با اتحاد در صفوف خود در چارچوب قانون اساسی با حکومت مرکزی عراق وارد گفت‌وگو شوند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

آیت‌الله سیستانی در تشکیل شبه‌نظامیان شیعه در عراق نقشی مهم داشته است و این اظهارات نماینده وی در حالی بیان می‌شود که این شبه‌نظامیان هم در عملیات کرکوک علیه کردها شرکت دارند.

در پی همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، و مخالفت بغداد با این همه‌پرسی مناسبات بغداد و اربیل تیره شد. روز دوشنبه نیروهای دولت مرکزی بدون مقاومت چندانی از سوی نیروهای اقلیم کردستان وارد کرکوک شدند و کنترل آن را به‌دست گرفتند. استان نفت‌خیز کرکوک سال‌هاست که مورد مناقشه اقلیم کردستان و بغداد است.

مقام‌های کرد می‌گویند با ورود نیروهای دولت مرکزی نزدیک به صد هزار نفر از کردها این شهر به مقصد اربیل و سلیمانیه ترک کرده‌اند.

همن هورامی مشاور ارشد مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در توئیتی نوشت این جمعیت از «غارت و سرکوب قومی» گریخته‌اند. وی همچنین سازمان ملل را به بی‌توجهی به این وضعیت متهم کرد.

نماینده آیت‌‌الله سیستانی همچنین از طرف‌هایی که کرکوک از درگیری مسلحانه پرهیز کرده‌اند، قدردانی کرد.

نماینده آیت‌الله سیستانی گفت: «حضور نیروهای دولت مرکزی در مناطق مورد مناقشه، پیروزی یک طرف و شکست طرف دیگر نیست.

وی همچنین با هشدار نسبت به انتقام‌جویی‌ها خواستار آن شد که همه عراقی‌ها اعم از عرب و کرد و ترکمان در کنار هم مشکلات را حل کنند.

نماینده علی سیستانی اظهار داشت امنیت، ثبات و ثروت و رفاه در سایه تلاش‌‌ همگان و در با اتکا عدالت و برابری قابل حصول است.

عبدالمهدی الکربلایی، نماینده آیت‌الله سیدعلی سیستانی تاکید کرد باید با توسل به قانون اساسی که مورد قبول اکثر مردم عراق است، بر مشکلات فائق آمد.

برپایه گزارش خبرگزاری ایران روز جمعه یک هیئت متشکل از اعضای حزب گوران (تغییر) و اتحادیه میهنی کردستان به منظور دیدار با آیت‌الله سیستانی به نجف سفر کرده است.

آیت‌الله علی سیستانی پیشتر مخالفت خود را با همه‌پرسی اقلیم کردستان اعلام کرده و نسبت به عواقب آن و «مداخله خارجی» هشدار داده بود.

در همین حال روز جمعه نیروهای دولت مرکزی عراق آخرین منطقه از استان کرکوک را پس از چند ساعت درگیری با نیروهای اقلیم کردستان به کنترل خود درآوردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG