لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۴

نشست ویژه دولت و مجمع تشخیص برای مقابله با تحریم‌ها


محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت، روز شنبه به همراه تیم اقتصادی‌اش به مجمع تشخیص مصلحت رفت و برنامه خود برای مقابله با تحریم‌ها را با اعضای مجمع تشخیص در میان گذاشت.

در حالی که حلقه تحریم‌های ایران با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی اروپا هر چه تنگ‌تر شده، محمود احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی حضور یافت و در اقدامی نادر برنامه‌های دولت را برای عبور از تحریم‌ها تشریح کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت، درباره این نشست ویژه گفت: «آقای دکتر احمدی‌نژاد در جلسه امروز مجمع اعلام کرد که من برنامه یک ساله برای مقابله با تحریم‌ها تنظیم کرده‌ام تا دولت فعالیت‌های بیشتری از خود نشان دهد.»

محسن رضایی گفت که دولت با تیم اقتصادی خود شامل حسینی وزیر اقتصادی و دارایی، قاسمی وزیر نفت، غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت و بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به مجمع تشخیص آمده بود.

احمدی‌نژاد در حالی با تیم اقتصادی‌اش به مجمع تشخیص رفته و برای مجمع برنامه‌های خود را توضیح داده که برای چند سال از حضور در مجمع خودداری می‌کرد و رابطه خوبی هم با هاشمی رفسنجانی نداشت؛ در جلسه مجمع تشخیص علی لاریجانی رئیس مجلس و صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه نیز حضور داشتند.

محسن رضایی با بیان اینکه فضای جلسه روز شنبه مثبت بود، اظهار داشت که اعضای مجمع تشخیص هم سئوالات و ابهاماتی را مطرح کردند.

به گفته دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این جلسه هم رئیس جمهور و هم وزرای کابینه از وضع اقتصادی کشور گزارش ارائه دادند و توضیح داده‌اند که تحریم‌های آمریکا و اروپا در طول دو سال گذشته و به ویژه در شش ماه اخیر چه مشکلاتی به وجود آورده است.

وی گفت:‌ «براساس گزارش دولت درآمدهای ارزی ما را کاهش دادند، نقل و انتقال ارز از یک بانک به بانک دیگر را با مشکل مواجه کرده‌اند و حتی اخیرا کشتی‌هایی را هم که برای ایران جنس می آوردند تحریم کرده‌اند.»

محسن رضایی گفت: «آقای دکتر احمدی‌نژاد اعلام کرد من یک برنامه یک ساله برای مقابله با تحریم ها تنظیم کرده‌ام تا دولت فعالیت‌های بیشتری از خود نشان دهد.»

وی افزود: «در پایان جمع‌بندی این بود که با این جنگ اقتصادی که پیش آمده باید با برادری و وحدت میان قوای سه‌گانه و خود مجمع تشخص مصحلت نظام مبارزه کنیم.»

محسن رضایی همچنین گفت که اعضای مجمع آمادگی خود را برای کمک به دولت اعلام کردند.

به گفته رضایی در این جلسه اعضای دولت نیز از گرانی‌ها ابراز نارضایی کرده و گفته‌اند در چند ماه اخیر تلاش داشته‌اند از میزان نقدینگی در کشور بکاهند.

رضایی همچنین درباره واکنش رئیس مجمع تشخیص مصلحت گفت: «آقای هاشمی از اینکه دولت در مجمع گزارش دقیقی داد تشکر و قدردانی و اظهار امیدواری کرد وعده‌های داده شده، عملی شود.»

پیش از این نیز محمود احمدی‌نژاد با تیم اقتصادی دولت نشست ویژه‌ای برای مقابله با تحریم‌های برگزار کرده بود.

در حالی که ایالات متحده برای وادار کردن ایران، نظام مالی ایران و در نتیجه فروش نفت ایران را هدف گرفته، متحدان اروپایی‌اش از روز نخست ماه جاری میلادی خرید نفت از ایران را تحریم کرده‌اند.

اروپایی‌ها بانک مرکزی، خرید نفت و بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران و معامله فلزهای گرانبها را تحریم کرده‌اند. تحریم‌هایی که در مجموع به کاهش چشمگیر فروش نفت ایران منجر شده و در نتیجه از درآمدهای ایران کاسته است.

آمریکا و اروپا می‌گویند این تحریم‌ها برای واداشتن ایران به کنار گذاشتن فعالیت‌های حساس هسته‌ای است.

پیش از این مقام‌های ایرانی به طور معمول تحریم‌های غرب را کم‌اثر یا بی‌اثر عنوان می‌کردند، اما در روزها و هفته‌های اخیر شماری از مقام‌های بلندپایه ایرانی بر اثرگذاری این تحریم‌ها اذعان کرده‌اند.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص نظام، از تحریم‌های اخیر به عنوان «جنگ اقتصادی» یاد می‌کند و محمود احمدی‌نژاد هم روز سه‌شنبه هفته پیش گفت «سنگین‌ترین و شدیدترین تحريم‌ها» در مورد ایران به اجرا گذاشته شده است.

از سوی دیگر علی لاریجانی، رئیس مجلس هم روز شنبه اظهار داشت که در دوره باراک اوباما، شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران به اجرا درآمده است.

به گزارش مهر علی لاریجانی تصریح کرد: «در هیچ یک از ادوار گذشته به اندازه دوران ریاست جمهوری اوباما این میزان تحریم بر علیه جمهوری اسلامی صورت نگرفته است و این در حالی است که این شخص در ابتدای کار در سفر به مصر و ترکیه ادعا می‌کرد که من می‌خواهم مشکلات مسلمان را حل و حقوق آنها را رعایت کنم و با شعار تغییر رای مردم را جلب کرد.»
XS
SM
MD
LG