لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۱

«عامل انفجار» در سن‌پترزبورگ به بمبگذاری اعتراف کرد


فروشگاه زنجیر‌ه‌ای پرکرستوک سن‌پترزبورگ

«کمیته تحقیق» روسیه روز یکشنبه ۱۰ دی ماه اعلام کرد فردی که به ظن دست داشتن در انفجار سن‌پترزبورگ بازداشت شده، عامدانه یک بسته انفجاری در فروشگاه زنجیره‌ای جاسازی کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این کمیته دربیانیه‌ای گفت پس از تحقیقات مشخص شده که این فرد «به عمد یک بسته انفجاری دست‌ساز» را چهارشنبه گذشته در فروشگاه زنجیر‌ه‌ای پرکرستوک سن‌پترزبورگ جاسازی کرده است.

در این انفجار ۱۸ نفر زخمی شدند. هنوز هشت تن از زخمی‌ها در بیمارستان بستری هستند. این کمیته هویت فرد مظنون را فاش نکرده است.

با این حال خبرگزاری اینترفکس، به نقل از یک منبع آگاه گفته است که فرد دستگیر شده دمیتری لوکیاننکو نام دارد. به گزارش این خبرگزاری فرد مذکور ۳۵ ساله و ساکن شهر سن‌پترزبورگ است و عضوی از فرقه ملی‌گرای «عصر جدید» و دارای اعتیاد است.

بر پایه این گزارش، فرد مظنون به ساخت و جاسازی بمب در این فروشگاه زنجیره‌ای اعتراف کرده و انگیزه خود را نفرت از جلسات آموزشی روانشناسی عنوان کرده است.

اینترفکس می‌افزاید این فرد از سن ۱۹ سالگی در آسایشگاه روانی بوده و به همین خاطر تحقیقات درباره سلامت روانی وی در جریان است

پیشتر اما گروه داعش مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته بود اما شواهدی در این مورد ارائه نکرده بود.

این انفجار چند روز پس از آن به‌وقوع پیوست که سازمان امنیت روسیه اعلام کرد عملیات تروریستی در سن‌پترزبورگ کشف و خنثی کرده است.

سرویس امنیت فدرال روسیه، اف‌اس‌بی، روز جمعه ۲۴ گفته بود هفت مظنون مرتبط با داعش را دستگیر کرده که قصد داشته‌اند به حملات تروریستی در سن‌پترزبوگ دست بزنند.

به گفته سرویس امنیت فدرال روسیه این افراد درصدد حمله انتحاری به کلیسای کازان و یک رشته انفجار در مراکز پرجمعیت سن پترزبورگ بوده‌اند.

پس از آن بود که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور آمریکا، در تماس تلفنی با دونالد ترامپ، همتای آمریکای‌ خود، از کمک سازمان سیا برای کشف این طرح تروریستی قدردانی کرد.

پیشتر در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ بر اثر حمله انتحاری به متروی سن‌پترزبورگ ۱۶ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند.

با استفاده از آسوشیتدپرس، اینترفکس، خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ ح.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG