لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۲

ناآرامی‌های روز جمعه سوریه دست‌کم ۲۲ کشته به جای گذاشت


درگیری‌های روز جمعه در شهر درعا
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داده است که دست‌کم ۲۲ نفر در ناآرامی‌های روز جمعه در شهر درعا واقع در جنوب سوریه کشته شده‌اند. خبرگزاری فرانسه این تعداد را «۲۴ نفر» ذکر می‌کند.

رویترز همچنین از تظاهرات هزاران نفر از اقلیت کرد در شرق سوریه خبر داده است که خواستار انجام اصلاحات در این کشور شده‌اند.

برپایه این گزارش، تظاهرکنندگان در شهر درعا یک ساختمان دولتی را به آتش کشیده و مجسمه برادر رئیس جمهوری سوریه، باسل اسد، را درهم شکستند، باسل اسد در سال ۱۹۹۴ در یک سانحه رانندگی کشته شد.

یک منبع بیمارستانی اسامی ۲۲ نفر را که به گفته او روز جمعه به دست نیروهای کشته شده‌اند، در اختیار رویترز قرار داده است که بدین ترتیب شمار تلفات ناآرامی‌های این کشور در طول سه هفته گذشته از مرز ۹۵ نفر تجاوز کرده است.

دولت سوریه وقوع ناآرامی روز جمعه در شهر درعا را تایید کرده است، اما با این حال گفته است که تنها دو نفر و آن هم به دست اوباش مسلح و نه نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

خبرگزاری رسمی سوریه در گزارشی اعلام کرد که یک پلیس و یک راننده آمبولاس در ناآرامی‌های روز جمعه در شهر درعا کشته شده‌اند.

دولت سوریه از دسترسی رسانه‌های مستقل به شهر درعا جلوگیری کرده است.

یک شاهدان عینی که خود در انتقال کشته‌ها و زخمی‌ها به بیمارستان شرکت داشته، نیز به آسوشیتدپرس گفته است که شمار کشته‌شدگان ۱۳ نفر بوده‌اند.

از سوی دیگر یک پرستار در بیمارستان درعا نیز گفته است به دلیل شمار زیاد زخمی‌ها، این بیمارستان با کمبود تخت مواجه است و بسیاری از زخمی‌ها بر روی زمین یا نزدیک مسجد مداوا می‌شوند.

سازمان‌دهندگان اعتراض‌ها در سوریه در طول سه هفته گذشته از معترضان خواسته‌اند که هر جمعه در خیابان‌ها تظاهرات کنند.

تظاهرکنندگان در سوریه خواستار اصلاحات در این کشور هستند که نزدیک به ۴۰ سال خاندان اسد بر آن حکومت می‌کند؛ یکی از عمده‌ترین خواسته معترضان لغو حالت فوق‌العاده‌ است که از سال ۱۹۶۳ در این کشور برقرار است. حالت فوق‌العاده بسیاری از بندهای قانون اساسی سوریه را به حال تعلیق درآورده است.

وزارت کشور سوریه از شهروندان درعا خواسته است که به گروه‌های مسلح که به روی مردم و پلیس آتش گشوده‌اند پناه ندهند و اگر اطلاعی از آنها دارند به مسئولان گزارش کنند.

سوریه که در بحبوبه ناآرامی‌های کشورهای عربی آرام به نظر می‌رسید از سه هفته پیش شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

شهر درعا که به کانون اعتراض‌ها در این کشور تبدیل شده است، به مدت یک سال است که دچار خشکسالی است و اوضاع اقتصادی مناسبی ندارد.

بشار اسد تاکنون با انحلال کابینه و برکناری دو فرماندار و نیز وعده اصلاحات تلاش کرده است که از گسترش ناآرامی‌ها کند.

وی در سخنرانی خود در پارلمان این کشور دست «دشمنان» را پشت ناآرامی‌های اخیر این کشور دانست که به گفته او تمامیت این کشور را هدف قرار گرفته‌اند.

نزدیک به ۹۰ درصد جمعیت ۲۱ میلیونی را مسلمانان تشکیل می‌دهند؛ ۷۴ درصد از مسلمانان سوریه سنی مذهب و ۱۲ درصد علوی‌اند که مذهبی نزدیک به شیعه است.

ژنرال حافظ اسد، پدر بشار اسد که در سال ۱۹۷۰ در این کشور دست به کودتا زد و در سال ۱۹۷۱رئیس جموری سوریه شد از اقلیت علوی بود؛ با به قدرت رسیدن حافظ اسد، علویون درپست‌های حساس این کشور منصوب شدند.

امام موسی صدر در سال ۱۹۷۴ طی فتوایی مذهب علوی را از شاخه‌های شیعه اعلام کرد؛ این فتوا باعث تحکیم موقعیت حافظ اسد در این کشور شد؛ طبق قانون اساسی سوریه رئیس جمهوری این کشور باید مسلمان باشد.

پس از مرگ حافظ اسد در سال ۲۰۰۰ فرزندش بشار رئیس جمهوری این کشور شد.
XS
SM
MD
LG