لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۰

تاجزاده: زمام کشور به دست چکمه پوشان است


مصطفی تاجزاده، عضو جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب در یادداشتی، با اشاره به اظهارات علی مطهری، گفته است که فرماندهان سپاه در همه عرصه‌های کشور دخالت می‌کنند و مجلس نیز تحت نفوذ همین فرماندهان است.

مصطفی تاجزاده که در زندان اوین به سر می‌برد، با اشاره به اظهارات علی مطهری درباره «دخالت سپاه» در انتخابات می‌گوید که سپاه از این نماینده مجلس شکایت نمی‌کند چون باز شدن این مسئله به صلاحشان نیست.

علی مطهری به تازگی در آخرین نطق انتخاباتی خود در مجلس هشتم به انتقاد از دخالت سپاه در بسیاری از حوزه‌های انتخاباتی پرداخت که با واکنش سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح و بسیاری دیگر از مخالفانش روبرو شد.

تاجزاده که یکی از شاکیان قرارگاه ثارالله است در یادداشتی که در سایت کلمه روز یکشنبه انتشار یافته می‌نویسد: «از زمانی که شنیدیم در جلسات خصوصی از روحانیون و سیاستمداران در اداره کشور اظهار ناامیدی می‌شود، روشن شد که به زودی چکمه پوشان در همه عرصه‌ها، به ویژه در سیاست ورزی فعال خواهند شد و احزاب منتقد و منفعل منحل می‌شوند تا حزب پادگانی جایگزین آن گردد؛ بسیج به حزب سراسری تبدیل و بسیج دانشجویی عملا تنها تشکل دانشجویی خواهد شد و انجمن‌های دانشجویی منتقد یکی پس از دیگری تعطیل خواهند گشت.»

تاجزاده تاکید می‌کند در این شرایط است که «فرماندهان نظامی در انتخابات فعال می‌شوند و نظارت استصوابی به نظارت استصوابی- نظامی بدل خواهد شود» تا به گفته او «در ‌‌نهایت هم چون عصر استبداد، حکومت و جامعه، تک صدا و سیاست ورزی یک نفره شود.»

به عقیده معاون سیاسی سابق وزارت کشور، در شرایط کنونی فرماندهان نظامی، «به نام ولایت، در اقتصاد و اجتماع و فرهنگ و آموزش و ورزش و سیاست حرف اول را می‌زنند.»

مصطفی تاجزاده در ادامه ایران و ترکیه را با هم مقایسه می‌کند که به عقیده او ترکیه در حال رفتن به سوی جامعه باز است اما جامعه ایرانی مسیری معکوس را در پیش گرفته است.

وی می‌نویسد: «ما مانده‌ایم که این ننگ را کجا ببریم: در حالی که رژیمی که توسط مصطفی کمال پاشا، یک افسر نظامی در ترکیه، تاسیس شد، جهت گیری حرکتش از نظامی‌گری به سوی مدنیت و دموکراسی است و نظامیان در آن کشور به پادگان بازگشته‌اند، جمهوری اسلامی ایران به رهبری یک روحانی، به طرف نظامی‌گری و مقابله با حقوق اساسی ایرانیان و فراموشی کامل دو فصل سوم و پنجم قانون اساسی در حرکت است.»

تاجزاده با اشاره به شکایت وی و شش نفر دیگر از شخصیت‌های اصلاح طلب، از فرماندهان قرارگاه ثارالله که پس از سخنرانی «سردار مشفق» صورت گرفت، تاکید می‌کند که سپاه پیگیر اظهارات مطهری نمی‌شود چراکه نمی‌خواهد این مسئله باز شود.

تاجزاده در پایان می‌نویسد: «مادام که انتخابات گروگان فرماندهان سپاه است، اهمیت درازمدت و پیشرفت همه جانبه کشور و رشد اخلاق و معنویت سرابی بیش نخواهد بود. راه نجات کشور آزاد شدن انتخابات و برچیده شدن نظارت استصوابی-نظامی است چرا که شعار انقلاب "میزان رأی ملت است" بوده نه اینکه "میزان رای یک نفر" باشد.»

علی مطهری، که اظهاراتش یادآور شکایت هفت شخصیت اصلاح طلب از فرماندهان قرارگاه ثارالله است، روز شنبه هم با سایت تابناک مصاحبه‌ای کرد و در توضیح نطق هفت دقیقه‌ای خود در مجلس گفت که منظور وی همه سپاه نبوده است.

نماینده تهران همچنین گفت که در یادداشت اولیه‌ای که تهیه کرده بود قصد داشت در مجلس از نماینده ولی فقیه و فرمانده سپاه عزیز جعفری بخواهد جلوی برخی از سپاهی‌ها را بگیرد. این مطلب به فاصله اندکی از خروجی سایت تابناک حذف شد.

آنگونه که «سردار مشفق» پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ گفته بود، سپاه و نهادهای امنیتی، برای اصلاح‌طلبان در ایام انتخابات کیفرخواست نیز آماده کرده بودند.

«سردار مشفق» تصریح کرده بود که اصلاح‌طلبان سال‌ها زیر نظر نهادهای امنیتی بوده‌اند؛ وی همچنین گفته بود که شخص آیت‌ الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از گزارش‌هایی که نهادهای امنیتی تهیه می‌کرده‌اند اطلاع داشته است.

محسن امین‌زاده، مصطفی تاجزاده، عبدالله رمضان‌زاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، محسن صفایی فراهانی، محسن میردامادی و بهزاد نبوی از فرماندهان قرارگاه ثارالله با استناد به سخنان «سردار مشفق»، آن را دلیلی برای تغییر نتیجه انتخابات از سوی نهادهای نظامی و امنیتی دانسته و از آن به عنوان «کودتا» یاد کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG