لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۸

ترامپ خواستار حفظ آرامش در مورد به‌رسمیت شناختن اورشلیم شد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حال نوشتن فرمان به‌رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار «آرامش و خویشن‌داری» در مورد شناسایی بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا شد.

پس از تصمیم دونالد ترامپ در شناسایی بیت‌المقدس/اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل، موجی از واکنش‌های بین‌المللی به این اقدام به راه افتاده است.

همچنین در کشورهای اسلامی و سرزمین‌های فلسطینی اعتراض‌های گسترده‌ای صورت گرفته است. در سرزمین‌های فلسطینی صدها نفر در درگیری با سربازان اسرائیلی زخمی شده‌اند.

خبرگزاری آلمان به نقل از یک مقام وزارت بهداشت دولت خودگردان فلسطین گزارش داده که تاکنون چهار نفر در پی حملات هوایی و تیراندازی نیروهای اسرائیلی در غزه و کرانه باختری کشته و بیش از۷۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

جمعه شب از نوار غزه دو راکت به سوی جنوب اسرائیل شلیک شد و ارتش اسرائیل در پاسخ، به نوار غزه حمله هوایی کرد. ارتش اسرائیل می‌گوید اهدافی متعلق به حماس را هدف قرار داده است.

در واکنش به این رویدادها راج شاه، سخنگوی کاخ سفید، که دونالد ترامپ را در پرواز به فلوریدا همراهی می‌کرد، به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهور خواستار آرامش و خویشتن‌داری شده است و ما امیدواریم که صداهای تساهل بر مروجان نفرت غلبه کنند.»

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا به رئیس جمهور درباره عواقب تصمیمش هشدار داده شده بود، اظهار داشت که دونالد ترامپ «به پیامدهای بالقوه» تصمیمش «کاملاً آگاه» است.

سخنگوی کاخ سفید افزود دونالد ترامپ «متعهد به یک توافق صلح پایدار میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها است.»

یکی از وعده‌های دونالد ترامپ در مبارزه‌های انتخاباتی‌اش به‌رسمیت شناختن اورشلیم/بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر بود.

دونالد ترامپ همچنین در چرخشی آشکار نسبت به روسای جمهوری پیشین آمریکا گفته است او بر اساس توافق اسرائیل و فلسطینی‌ها راه‌حل «دوکشوری» یا «یک‌کشوری»، هر دو را، می‌پذیرد. تا پیش از او روسای جمهوری آمریکا از زمان بیل کلینتون از راه حل «دوکشوری» حمایت می‌کردند.

از سوی دیگر متحدان آمریکا در نشست اضطراری شورای امنیت، شامل بریتانیا، فرانسه، سوئد، ایتالیا و ژاپن به تصمیم دونالد ترامپ برای به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل انتقاد کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG