لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۱

نیکی هیلی: ترامپ همچنان به روند صلح اسرائیل و فلسطین متعهد است


نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۷ آذرماه در جلسه اضطراری شورای امنیت، از تصمیم دونالد ترامپ در به رسیمت شناختن اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل دفاع کرد و گفت، رئیس جمهوری و دولت آمریکا همچنان به روند صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها پایبند هستند.

در این نشست اضطراری شورای امنیت پنج کشور اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد از تصمیم دونالد ترامپ انتقاد کرده و آن را «غیر سازنده» خواندند.

به گزارش آسوشیتدپرس نیکی هیلی در این نشست گفت، سه رییس جمهوری آمریکا مصوبه کنگره در سال ۱۹۹۵ در خصوص به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را به تعویق انداختند تا شاید مذاکرات صلح نتیجه ای در پی داشته باشد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اضافه کرد: مردم آمریکا برای ۲۲ سال از این موضع پشتیبانی کردند و به انتظار نشستند. اما این هفته رییس جمهوری ترامپ تصمیم گرفت که اجازه ندهد خواست مردم آمریکا بیشتر از این نادیده گرفته شود.

وی با این حال تصریح کرد، اسرائیل مانند هرکشور دیگری حق دارد که پایتخت خودش را انتخاب کند.

نیکی هیلی همچنین تاکید کرد که آمریکا از نگرانی ها در خصوص پیامد چنین تصمیمی آگاه بود. ولی هدف اقدام اخیر پیشبرد صلح است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در ادامه به دستور دونالد ترامپ برای انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به اورشلیم اشاره کرد و گفت: این اقدامی بود که رییس جمهوری اتخاذ کرد. اما دولت آمریکا در خصوص مرزهای(بین اسرائیل و فلسطینی) تصمیمی اتخاذ نکرده است و حق حاکمیت بر اورشلیم نیز در مذاکرات بین فلسطینی ها و اسرائیل مشخص خواهد شد.

وی اضافه کرد: آمریکا با اقدام اخیر خود در وضعیت معبد مقدس، حرم الشریف، تغییری نداده و رییس جمهوری ترامپ خواهان حفظ وضعیت کنونی در اماکن مقدسه است.

نیکی هیلی گفته است: ما همچنان به روند صلح (در خاورمیانه) متعهد هستیم و دولت آمریکا همچنان به راه حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل، اگر مورد رضایت دو طرف باشد، پایبند است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل تاکید کرد: برای آنانی که در خصوص صلح بین اسرائیل و فلسطین با حسن نیت نگرانی هایی دارند، یکبار دیگر اطمینان می دهم که رییس جمهوری و این دولت همچنان به روند صلح متعهد هستند.

نیکی هیلی افزوده است، اما آنانی که حسن نیت ندارند، رهبران، مسئولان، گروه های تروریستی و همه کسانی که می خواهند از تصمیم این هفته برای دعوت به خشونت سواستفاده کند، باید بدانند با اقدامات خود نشان خواهند داد شریکی نامطمئن برای صلح هستند.

ماتیو ریکرفت، سفیر بریتانیا در سازمان ملل در نشست اضطراری شوری امنیت از تصمیم رییس جمهوری آمریکا انتقاد کرد و گفت: این تصمیم هیچ کمکی به چشم انداز صلح در منطقه نمی کند.

در پایان نشست شورای امنیت ریاض منصور، سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد گفته است، طی هفته های آینده پیش نویس قطعنامه ای تهیه خواهد شد که از آمریکا می خواهد تصمیم خود را پس بگیرد.

این در حالی است که روز جمعه مناطق فلسطینی شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به اقدام دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان «پایتخت اسرائیل» و آغاز روند انتقال سفارت آمریکا به این شهر، بود.

گزارش ها حاکی در تظاهرات اعتراضی روز جمعه دو فلسطینی کشته و ده ها نفر زخمی شدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG