لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۲۴

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان: تیم انتقالی ترامپ تحت نظر بوده


دوین نونس نماینده جمهور‌ی‌خواه و ریئس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید ارتباطات و مکالمات مقام‌های تیم انتقالی دونالد ترامپ و احتمالا خود دونالد ترامپ، پس از انتخابات تحت مراقبت و شنود بوده است.

دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا، در واکنش به این افشاگری گفت: «من آن چیزی را که اینها یافته‌اند، بسیار تحسین می‌کنم.»

دوین نونس نماینده جمهور‌ی‌خواه و ریئس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت به نظر می‌رسد جمع‌آوری اطلاعات از تیم انتقالی دونالد ترامپ ربطی به تحقیقات کنونی اف‌بی‌آی درباره ارتباط احتمالی اطرافیان ترامپ با روسیه ندارد.

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در عین حال گفت که به گمان او جمع‌آوری اطلاعات از تیم انتقالی رئیس جمهوری منتخب، به صورت قانونی انجام شده است.

کاخ سفید اعلام کرده که این نماینده جمهوری‌خواه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا را در جریان اطلاعات خود خواهد گذاشت.

به گفته رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان، مشخص نیست که آبا ارتباطات و مکالمات خود دونالد ترامپ در دوره انتقالی نیز تحت نظر بوده یا نه.

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان پیشتر گفته بود دونالد ترامپ هم در دوره انتقالی تحت نظر بوده اما اکنون می‌گوید «ممکن است» دونالد ترامپ شخصا شنود شده باشد.

به گفته این نماینده جمهوری‌خواه، از تیم دونالد ترامپ در ماه‌های نوامبر، دسامبر و ژانویه، یعنی ماه‌های پس از انتخابات که رئیس جمهور منتخب با رهبران خارجی تماس می‌گرفته و در تدارک تشکیل کابینه و سیاست‌های دولتش بوده، اطلاعات جمع‌آوری شده است.

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت محتوای این اطلاعات جمع‌آوری شده«به‌وفور» در گزارش‌های اطلاعاتی استفاده شده است.

هنگامی که خبرنگاران از این نماینده جمهوری‌خواه پرسیدند که آیا او معتقد است که از تیم انتقالی دونالد ترامپ جاسوسی شده وی پاسخ داد: «همه بستگی به این دارد که جاسوسی را چه تعریف بکنیم.»

به گفته این نماینده، این اطلاعات به‌ صورت تصادفی جمع‌آوری شده اما بعد هویت این افراد فاش شده است. وی با این حال نامی از این افراد تیم انتقالی که تحت نظارت بوده‌اند، نبرد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد احتمالا یکی از این افراد مایکل فلین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ بوده که پس از افشای تماسش با سفیر روسیه، مجبور به استعفا شد.

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به خبرنگاران نگفت که این اطلاعات را از کجا به‌دست آورده است.

از سوی دیگر سخنگوی ادام شیف، عضو دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان، پس از این اظهارات اعلام کرد، ادام شیف در جریان این اطلاعات قرار نگرفته است.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، روسیه را متهم کرده‌اند که به‌دنبال دخالت در انتخابات آمریکا به نفع دونالد ترامپ بوده است. روسیه این اتهامات را رد کرده است.

دوین نونس نماینده جمهور‌ی‌خواه و ریئس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان همچنین اظهار داشت که «بسیار نگران» جاسوسی احتمالی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از دونالد ترامپ است. وی گفت که این اطلاعات را در اختیار کاخ سفید خواهد گذاشت و با رئیس مجلس نمایندگان پل رایان نیز در این باره گفت‌وگو کرده است.

روز چهارشنبه شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در باره اظهارات رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان گفت: «گمان می‌کنم این افشاگری شگفت‌آوری است و پرسش‌های بسیاری است که باید پاسخ داده شود.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، باراک اوباما رئیس جمهور پیشین را متهم کرده که سال گذشته آسمان‌خراش وی در نیویورک را شنود می‌کرده است. اما جیمز کومی رئیس اف‌بی‌ای این هفته گفت که شواهدی برای این ادعا وجود ندارد.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG