لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۰

کاخ سفید: ترامپ روی حرف خود درباره شنود ایستاده است‎


شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید

در حالی که کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا گفته شواهدی درباره ادعای دونالد ترامپ درباره تحت شنود قرار گرفتن از طرف باراک اوباما مشاهده نکرده است، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید می‌گوید، آقای ترامپ همچنان بر سر حرف خود ایستاده است.

ابتدا پنجشنبه ریچارد بور، رییس جمهوریخواه و سناتور دمکرات مارک وارنر، معاون وی، رهبران کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا اعلام کردند: براساس اطلاعاتی که در اختیار داشتیم،ما هیچ شواهدی دال بر شنود از برج ترامپ توسط دولت آمریکا در جریان انتخابات ۲۰۱۶ و بعد از آن مشاهده نکردیم.

این در حالی است که شان اسپایسر در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اظهارات رهبران کمیته اطلاعاتی سنا درباره شنود دونالد ترامپ گفته است: او (آقای ترامپ) بر سر حرف خود ایستاده است.

سخنگوی کاخ سفید از خبرنگاران خواست به اظهارات این دو سناتور با دقت توجه کنند و نتیجه گیری خود را به جای اظهارات رهبران کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا مطرح نکنند.

شان اسپایسر اضافه کرد: کمیته اطلاعاتی سنا گفته است که براساس اطلاعاتی که داریم این مساله را باور نمی کنیم. این در حالی است که وزارت دادگستری دو روز پیش یک هفته مهلت خواسته است تا اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهد. بنابراین آنها اطلاعات وزارت دادگستری را ندیده اند.

سخنگوی کاخ سفیدادامه داد: رییس جمهوری دیروز گفت که اطلاعات تازه ای در این زمینه مطرح خواهد شد.

رییس‌جمهوری آمریکا بامداد روز چهارم مارس در یک رشته توئیت این ادعا را مطرح کرد. ادعای وی شش هفته پس از تحویل مقام ریاست جمهوری از باراک اوباما به وی و همزمان با ادعاهای مربوط به تماس‌های کمپین او با روسیه صورت گرفت.

پل رایان، رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، نیز روز پنجشنبه به جمع مخالفان ادعای آقای ترامپ پیوست.

وی به خبرنگاران گفت: «نکته این است، کمیته‌های اطلاعاتی در تحقیقات ادامه‌دار، بسط یافته و جاری خود درباره همه مسائل روسیه، ضمن بررسی عمیق- حداقل تاکنون- با احترام به جامعه اطلاعاتی ما، به این نتیجه رسیده‌اند که چنین شنودی وجود نداشته است».

این در حالی است که رییس‌جمهوری آمریکا گفته بوذ که باراک اوباما در اواخر کارزار انتخاباتی‌اش تلفن‌های او را شنود می‌کرده است.

آقای ترامپ در یکی از توئیت‌هایش نوشته بود: «چقدر سخیف است که رییس‌جمهور اوباما تلفن‌های من را در روند مقدس انتخابات شنود می‌کرده است. این نیکسون/ واترگیت است. مرد بد (یا مریض)».

یک سخنگوی آقای اوباما در واکنش گفته بود که این ادعا «به وضوح غلط است».

حداقل چهار کمیته کنگره آمریکا در حال بررسی اتهام‌های مربوط به احتمال مداخله روسیه در انتخابات آمریکا و تماس‌های مسکو با ترامپ و دستیارانش هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG