لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۰

ناآرامی در تونس پس از ترور یکی از منتقدان دولت اسلامگرا


معترضان به ترور براهمی در تونس پنجشنبه سوم مرداد
افراد مسلح نا‌شناس، محمد براهمی یکی از منتقدان سر‌شناس دولت تونس را پنجشنبه ۳ مرداد مقابل منزل خود در پایتخت این کشور، به ضرب گلوله کشتند.

در پی این حادثه، در مناطق مختلف، معترضان به خیابان‌ها سرازیر شدند و در یکی از مناطق، دفتر حزب حاکم را به آتش کشیدند.

در شش ماه اخیر، این دومین حادثه مشابه است که اعتراض‌های گسترده‌ای علیه دولت اسلامگرای تونس، بر می‌انگیزد. محمد نبقی، عضو «جنبش مردم» که براهمی به آن منتسب است، به خبرگزاری رویترز گفته است: «براهمی در حالی که به همراه دختر معلولش در حال خروج از منزل بود، هدف شلیک گلوله قرار گرفت.»

او افزود که ضاربان، سوار بر متور سیکلت، از محل حادثه گریختند. تلویزیون دولتی تونس به نقل از منابع پزشکی گزارش داده است که براهمی، هدف اصابت ۱۱ گلوله قرار گرفته است.

مبارکه براهمی، همسر محمد براهمی درباره ترور همسرش گفته است: «باند جنایت کار براهمی را به خاطر فریادهای آزادی‌طلبانه‌اش کشت.» او اما نگفته که منظورش از «باند جنایتکار» کدام گروه است.

براهمی از منتقدان سکولار ائتلاف اسلامگرای حاکم در تونس، به رهبری حزب نهضت اسلامی و یکی از اعضای شورای ملی موسسان تونس است که وظیفه تدوین پیش‌نویس قانون اساسی جدید این کشور را بر عهده دارد.

در پی ترور براهمی رئیس مجلس موسسان تونس، جمعه را «روز عزای عمومی» اعلام کرد.

همزمان هزاران نفر معترض در مقابل وزارت کشور تونس تجمع کرده و شعارهایی با خواست استعفای دولت سر دادند. آنها شعار می‌دادند: «سرنگون باد حکومت اسلامگرایان.»

در شهر سیدی بوزید که جرقه انقلاب دو سال و نیم پیش تونس علیه نظام زین‌العابدین بن علی در آن زده شد نیز معترضان به خیابان آمده و دو دفتر محلی حزب نهضت اسلامی را به آتش کشیدند. سیدی بو زید زادگاه براهمی است.

در همین حال، راشد غنوشی رئیس حزب نهضت گفت که ترور براهمی با هدف «متوقف کردن حرکت انتقالی دموکراتیک در تونس رو داده است که تنها نمونه موفق تغییر در منطقه پس از خشونت‌های مصر، سوریه و لیبی است.»

حمادی جبالی دبیر کل حزب نهضت که در شش ماه پیش در پی ترور شکری بلعید ناچار به استعفا شد، گفت که ترو براهیمی «حلقه دوم توطئه علیه انقلاب و تونس است.»

شکری بلعید هم یکی از شخصیت‌های سکولار منتقد حکومت تونس است که شش ماه پیش ترور شد.
XS
SM
MD
LG