لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۷

بازداشت «۴۸ مظنون داعشی» در آنکارا و استانبول


پلیس ترکیه روز شنبه ۲۱ بهمن ماه اعلام کرد ۴۸ نفر عضو داعش را که در تدارک «حمله‌ای تروریستی» بودند، بازداشت کرده است.

یک سخنگوی پلیس استانبول، گفت نیروهای پلیس جمعه شب با یوروش به شش ساختمان در سه محله استانبول ۳۱ تبعه خارجی را دستگیر کردند.

خبرگزاری آناتولی گزارش کرده که ۱۷ تبعه خارجی دیگر نیز که در تدارک حمله‌ای تروریستی بودند، در آنکارا پایتخت این کشور دستگیر شده‌اند. خبرگزاری آناتولی جزییات بیشتری درباره دستگیری‌های آنکارا منتشر نکرده است

خبرگزاری آناتولی می‌افزاید، پلیس اسناد و مدارک دیجیتالی این افراد را ضبط کرده است.

در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷حملات تروریستی خونینی در ترکیه به‌وقوع پیوست. ترکیه داعش یا شبه‌نظامیان کرد را عامل این حملات معرفی کرده است.

عبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه، روز شنبه اعلام کرد ۱۳۵۴ نفر در این کشور به اتهام عضویت در گروه داعش بازداشت هستند.

در شب سال نوی سال ۲۰۱۷، یک عضو داعش با تیراندازی در یک کلوب شبانه در شهر استانبول، ۳۹ نفر را کشت. داعش مسئولیت این حمله را به‌عهده گرفت. پس از این حمله نیروهای امنیتی ترکیه عملیات مقابله با داعش در این کشور را شدت بخشیدند.

گروه داعش که زمانی بخش وسیعی از عراق و سوریه را تحت کنترل داشت، تقریبا همه قلمروی خود را از دست داده است.

داعش در سال ۲۰۱۴ در دومین شهر عراق، موصل، اعلام استقرار خلافت کرد. این خلافت که سوریه و عراق را شامل می‌شد در تیرماه ۹۶ با از دست دادن موصل، به شدت تضعیف شد. عراق ۱۸ آذر امسال پایان نبرد با داعش را اعلام کرد.

نیروهای مسلح عراقی در جنگ با داعش از حمایت ایران و آمریکا برخوردار بودند.

ارتش سوریه نیز ۱۹ آبان‌ماه پیروزی در جنگ علیه داعش را اعلام کرد. روسیه و ایران و شبه‌نظامیان شیعه در این جنگ از دولت بشار اسد حمایت می‌کردند.

در عین حال ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا نیز در سوریه با نیروهای داعش در جبهه‌ای مجزا با داعش در نبرد بودند. ترکیه بخشی از این ائتلاف بود.

اما با حمایت آمریکا از یگان‌های مدافع خلق، در جنگ داخلی سوریه، مناسبات ترکیه و آمریکا بیش از پیش پر تنش شده است. ترکیه هم‌اکنون علیه شبه‌نظامیان کرد که از پشتیبانی آمریکا برخوردار هستند، در خاک سوریه عملیات می‌کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ح.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG