لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۵

«بیش از ۱۰۰ شبه نظامی» حامی بشار اسد در حمله نیروهای ائتلاف کشته شدند


عکس از آرشیو

یک مقام آمریکایی روز سه شنبه گفت در جریان دفع تهاجم شبه نظامیان طرفداران رژیم سوریه توسط نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا و متحدان محلی آن در شرق سوریه بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای طرفدار رژیم بشار اسد کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز تلفات سنگین این درگیری نشان دهنده ابعاد تهاجم نیروهای طرفدار رژیم سوریه است که به گفته مقام آمریکایی در آن بیش از ۵۰۰ نیروی دو طرف با حمایت توپخانه، تانک، خمپاره انداز و موشک انداز شرکت داشتند. این مقام آمریکایی حاضر نشد نامش در گزارش قید شود.

رسانه دولتی سوریه درگزارشی که به نظر می رسد گفته های مقام آمریکایی را تایید می کند گفت، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا مواضع نیروهای طرفدار حکومت در استان دیرالزور واقع در شرق رودخانه فرات را بمباران کرده اند. یکی از شبکه های تلویزیونی وابسته به حکومت سوریه گزارش داد در این درگیری «ده ها نفر کشته و زخمی شده اند.»

به گفته مقام آمریکایی در این درگیری نیروهای آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و فقط یکی از نفرات نیروهای دمکراتیک سوریه زخمی شده است.

تعدادی از نظامیان آمریکایی در زمان وقوع این حمله همراه نیروهای دمکراتیک سوریه بودند که مقر اصلی آنها در منطقه دیرالزور هدف حمله نیروهای طرفدار رژیم سوریه بود.

مقام آمریکایی افزود:«حدس می زنیم هدف نیروهای طرفدار رژیم سوریه تصرف بخشی از مناطقی است که نیروهای دمکراتیک سوریه در سپتامبر ۲۰۱۷ از داعش بازپس گرفتند.»

این مقام گفت:«به احتمال زیاد هدف این تهاجم تصرف میدان های نفتی خوشام بوده که بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ یکی از منابع درآمد گروه داعش بود.»

خبرگزاری رویترز می افزاید، نه مقامات آمریکایی و نه ائتلاف مورد حمایت آمریکا در مورد هویت نیروهای مهاجم چیزی نگفتند. شبه نظامیان مورد حمایت ایران و نیروهای روسیه در جنگ داخلی سوریه به نیروهای دولتی کمک می کنند.

رسانه دولتی سوریه روز پنجشنبه گزارش داد نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا مواضع «نیروهای مردمی در ناحیه دیرالزور را که با پیکارجویان (خلافت اسلامی) و نیروهای دمکراتیک سوریه می جنگند بمباران کرده و اين حملات تلفاتی به جا گذاشته است.»

بیانیه ای که در یکی از شبکه های دولتی سوریه منتشر شد، این اقدام را «تعرضی جدید» و «اقدامی در حمایت از تروریسم» توصیف کرد.

یک گزارشگر شبکه تلویزیونی دولتی اخباریه گفت بر اثر این حمله «دهها نفر کشته و زخمی شده اند» و گروهی را که ائتلاف به رهبری آمریکا آنها را بمباران کرده «مردم محلی که با خلافت اسلامی و نیروهای دمکراتیک سوریه می جنگند» توصیف کرد.

مقام آمریکایی گفت قبل از وقوع این حمله آمريکا حضور نیروهای دمکراتیک سوریه در منطقه را به روسیه اطلاع داده بود. این مقام افزود:«مقامات ائتلاف قبل، در طول و بعد از حمله (دشمن) که دفع شد با مقامات روسیه در تماس بوده اند.»

ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا اعلام کرد این حمله در نقطه ای واقع در 8 کیلومتری «شرق خط عدم درگیری رودخانه فرات در خوشام روی داد» که در جنوب شرقی شهر دیرالزور واقع شده است.

با استفاده از گزارش رویترز، ش.ر/خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG