لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۵۲

حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه «نیروهای حامی حکومت سوریه»


نیروهای دمکراتیک سوریه؛ در این تصویر آرشیوی در اکتبر سال ۲۰۱۷

ائتلاف به رهبری ایالات متحده می‌گوید، در واکنش به «حمله غیرمنتظره‌ای» از سوی «نیروهای حامی حکومت سوریه» به مراکز «نیروهای دمکراتیک سوریه»، اقدام به انجام شـش مورد حمله هوایی علیه نیروهای حامی بشار اسد کرده‌است.

بیانیه ائتلاف به رهبری ایالات متحده ۱۸ بهمن ماه منتشر شده‌است. بنا بر این بیانیه مستشاران ائتلاف در زمان «حمله» همراه «نیروهای دمکراتیک سوریه» بودند؛ در هشت کیلومتری شرق منطقه حائل نظامی در کرانه رود فرات، در استان دیرالزور.

یک مقام ایالات متحده که نامش فاش نشده به رسانه‌های کشور خود گفته‌است به هیچ‌یک از پرسنل آمریکایی، در جریان «حمله نیروهای حامی حکومت سوریه»، آسیبی نرسیده‌است.

یک مقام آمریکایی به شبکه سی‌ان‌ان گفته است مهاجمان، مسلح به توپخانه و جنگ‌افزارهای دیگر، از رودخانه فرات گذشته‌ بودند.

بنا بر بیانیه ائتلاف «در راستای دفاع از این نیروها و متحدان آن‌ها، ائتلاف دست به حمله هوایی علیه مهاجمان زده‌است تا جلوی عمل خشونت‌آمیز علیه هم‌پیمانان درگیر [علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی] گرفته شود».

نیروهای دولتی و حامیان بشار اسد، در بخش دیگر رودخانه فرات، در اطراف شهر دیرالزور حضور دارند.

هنوز مشخص نیست چه گروه یا گروه‌هایی در میان آن‌چه ائتلاف «نیروهای حامی حکومت سوریه» نامیده، حضور داشتند. در عین حال گزارش یا بیانیه‌ای در مورد تلفات احتمالی در میان آن‌ها منتشر نشده‌است.

نیروهای دمکراتیک سوریه، گروهی شبه‌نظامی متشکل از کـردها و اعراب سوریه است. آن‌ها از حمایت هوایی، نظامی و مستشاری ائتلاف به رهبری آمریکا، بهره می‌برند و در شمال و شرق سوریه حضور دارند.

شبه‌نظامیان کـرد سوریه در شمال آن کشور، خود هدف حملات ترکیه قرار دارند که هرچند از گروهی از شورشیان مخالف بشار اسد حمایت می‌کند، اما با روسیه و ایران مذاکراتی را در مورد جنگ داخلی سوریه پیش می‌برد.

ایران و روسیه طی سال‌های گذشته از مهم‌ترین حامیان اسد به شمار می‌روند و هر دو در حمایت از بشار اسد دست به مداخله نظامی در سوریه زده‌اند. ایالات متحده و متحدان آن، بارها خواستار خروج نیروهای مورد حمایت ایران از جنگ داخلی سوریه شده و نیز از روسیه خواسته‌اند از حمایت بی‌قید و شرط از بشار اسد و حملات هوایی به مخالفان غیرافراطی دست بردارد. تهران و مسکو می‌گویند به درخواست دولت دمشق که نزد سازمان ملل صاحب نمایندگی‌ست و برای مقابله با آنچه «گروه‌های تروریستی» می‌نامند، وارد کارزار سوریه شده‌اند.

ائتلاف آمریکایی، نیروهای مورد حمایت آن، نیروهای بشار اسد و حامیان آن، ایران و روسیه، جملگی دست به حملات و عملیات علیه گروه موسوم به «حکومت اسلامی» زده‌اند.

بنابر گزارش‌ها ایالات متحده شماری نزدیک به دو هزار نیروی نظامی و پرسنل در سوریه دارد که عمدتا به همکاری با نیروهای دمکراتیک مشغول هستند. شمار نیروهای دمکراتیک در حدود ۵۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

جنگ داخلی سوریه، هفت سال است ادامه دارد. تلاش‌ها و اقدامات بین‌المللی برای پایان دادن به این جنگ نتیجه‌ای نداشته‌است. این جنگ دست‌کم ۳۷۰ هزار قربانی برجای گذاشته، بیشتر از نیمی از جمعیت کشور را آواره کرده، آسیب‌های جدی به مراکز اقتصادی و مدنی سوریه وارد کرده و بحرانی گسترده در منطقه و جهان را پدید آورده‌است.

برپایه گزارش‌های رویترز، سی‌ان‌ان، اسوشیتدپرس|ت.ت|خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG