لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۲۱

حمله هوایی به مواضع مخالفان دولت در سوریه


حملات هوایی در عربین در غوطه شرقی

در سوریه و روز دوشنبه، حملات هوایی سنگین به مواضع مخالفان دولت گزارش شده است. گزارش شده که ۲۹ تن در غوطه کشته شده اند و در ادلب نیز گاز سنگینی باعث بروز مشکلات تنفسی برای غیرنظامیان شده است.

دولت حاکم بشار اسد در سوریه گفته حملات به مواضع مخالفان تا آزاد سازی تمامی سوریه را دنبال می کند. درگیری و جنگ داخلی در سوریه وارد هشتمین سال خود شده است.

فشار نظامی دولت حاکم سوریه به غوطه شرقی که یکی از مواضع مخالفان است در ماه های گذشته بیشتر شده است. در شمال غربی سوریه، نیروهای حکومتی در پی بازپس گیری استان ادلب هستند که بیشتر آن در کنترل نیروهای مخالف است.

به گزارش گروه ناظران حقوق بشر سوریه، حملات هوایی در شرق غوطه به شهرهای زملکا، عربین و حزه انجام شده است. تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده مخالفان مواضع نیروهای دولتی را تحت آتشبار سنگین ادوات قرار داده اند که در پی آن یک زن کشته شده است.

نگرانی های بین المللی از وضعیت بحرانی در غوطه شرقی رو به افزایش است. گزارش شده شهروندان غیرنظامی این مناطق به آب آشامیدنی و دارو دسترسی ندارند.

در شمال غربی سوریه و در جریان دو روز گذشته، درگیری ها شدت یافته است. روز شنبه مخالفان یک هواپیمای نظامی را هدف قرار دادند و متعاقب آن، روز یکشنبه حملات بیشتر شد.

امدادگران محلی می گویند دستکم ۹ تن در پی شلیک گاز شیمیایی با مشکل تنفسی روبرو شده اند. آن ها همچنین خبر دادند سه بیمارستان محلی هدف حمله قرار گرفته است.

نهادی با نام «جامعه پزشکی آمریکایی – سوری» که از بیمارستان های سوریه حمایت می کند، گفته پزشکان در ادلب گزارش دادند ۱۱ مورد استنشاق گاز کلرین دیده شده است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ، گروه کلاه سفید ها و سازمان همکاری و کمک پزشکی هر سه گزارش دادند تاسیسات خدمات درمانی آن ها در شمال غربی سوریه، شاهد حمله هوایی بوده است.

پیشتر وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا در مورد استفاده احتمالی نیروهای دولتی سوریه از سلاح شیمیایی ابراز نگرانی کرده بودند. جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا گفته بود نیروهای دولتی سوریه از گاز کلرین به کرات استفاده کرده اند ولی هنوز شواهدی که نشان دهد از گاز سارین هم استفاده شده، در دست نیست.

در سال ۲۰۱۳ سوریه تعهد داد تمامی سلاح‌های شیمیایی خود را کنار بگذارد. در دو سال گذشته هیات مشترکی از سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، تحقیق کرده و گفتند دولت سوریه چندین بار از گاز سارین و از آن بیشتر از گاز کلرین استفاده کرده است.

بر اساس گزارش هایی از خبرگزاری رویترز، خبرگزاری فرانسه، سایت خبری رادیو فردا ک.ت.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG