لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۷

ترکیه دولت جدید اتریش را به اتخاذ رویکردهای نژادپرستانه متهم کرد


عمر چلیک، وزیر امور اروپایی ترکیه

آنکارا دولت منتخب اتریش را پس از مخالفت با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا به اتخاذ رویکردهای «تبعیض‌آمیز» و «نژادپرستانه» متهم کرد.

حزب راست افراطی «آزادی» اتریش با ائتلاف با حزب محافظه‌کار «مردم »، پس سال‌ها بار دیگر به قدرت بازگشته است.

«حزب آزادی» اتریش به رهبری هانس کریستن اشتراخه کنترل وزارتخانه‌های کشور، دفاع و خارجه را در دست خواهد داشت.

هانس کریستن اشتراخه در دولت ائتلافی آینده، معاون سباستین کورتز، صدراعظم اتریش است.

سباستین کورتز پیش از این هم در مقام وزیر خارجه، به پیوستن ترکیه با اتحادیه اروپا مخالفت جدی داشت.

یکی از برنامه‌های اعلام شده دولت جدید اتریش پایان دادن به گفت‌وگوهای پیوستن ترکیه به اتحادیه است.

در واکنش به اعلام این موضع از سوی دولت جدید اتریش، وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای در روز یکشنبه ۲۶ آذرماه اعلام کرد: «این موضع بی‌پایه و کوته‌نظرانه در برنامه دولت جدید اتریش، متأسفانه تأییدی است بر نگرانی‌ها درباره مشی سیاسی مبتنی بر تبعیض و و سیاست به حاشیه راندن.»

عمر چلیک، وزیر امور اروپایی ترکیه، نیز اظهار داشت دولت آتی اتریش از همان ابتدا «بی‌درنگ به ارزش‌های بنیادین دموکراتیک تاخته است.»

وزیر امور اروپایی ترکیه در توییت‌های خود نوشته است سباستین کروتز، صدراعظم منتخب اتریش، «حتی از راست‌ افراطی تندتر است.»

عمر چلیک در عین حال با انتقاد از اتحادیه اروپا نوشت: «نادیده گرفتن این رویکردهای نژادپرستانه در برنامه دولت اتریش... نشان از ضعف است.»

او افزود: «اسلام‌هراسی، یهودستیزی، بیگانه‌هراسی و احزاب ضدمهاجرت در حال گسترش است. اکنون این جنبش در اتریش به قدرت رسیده است. اتریش باید از تاریخ معاصر عبرت بگیرد.»

وزارت خارجه ترکیه هم هشدار داده که اگر برنامه‌های دولت اتریش به واقعیت بپیوندد، وین دوستی ترکیه را از دست خواهد داد و «با اقدام متقابل درخور» مواجه خواهد شد.

به غیر از دولت جدید اتریش، شماری دیگر از اعضای اتحادیه اروپا مانند یونان، قبرس و فرانسه نیز با پیوستن ترکیه به این اتحادیه مخالفت کرده‌اند و سال‌هاست که گفت‌وگوهای پیوستن ترکیه به این اتحادیه بی‌نتیجه مانده است.

در حالی که اتریش خواستار توقف رسمی این گفت‌وگوهاست، شماری از کشورها و از جمله آلمان با آن مخالفت کرده‌اند.

ماه گذشته اتحادیه اروپا بودجه مختص به ترکیه را با حمایت آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، قطع کرد. اتحادیه اروپا به ویژه پس از سرکوب‌های پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶، از ترکیه به خاطر «نقض حقوق بشر» و تحدید رسانه‌ها انتقاد کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG