لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۳۸

آمریکا خواستار آزادی کشیش محکوم به اعدام در ایران شد


جی کارنی
ایالات متحده، روز پنجشنبه، صدور حکم اعدام یوسف ندرخانی کشیش مسیحی در ایران را محکوم کرد و آن را نقض تعهدات بین‌المللی ایران دانست.

يوسف ندرخانی کشيش ايرانی، پيرو کليسای انجيلی، و همسرش که هر دو از اسلام به مسيحيت گرويده‌اند دو سال پیش در شهر رشت بازداشت شدند.

دادگاه بدوی یوسف ندرخانی را به «ترک دين » و «دعوت ساير مسلمانان به مسيحيت»، «ايجاد يک کليسای مخفی در خانه خود» و «ابراز مخالفت آشکار با اسلام» متهم و در نهایت وی را به اعدام محکوم کرد.

همسر آقای ندرخانی که به حبس ابد محکوم شده بود، هم‌اکنون در بیرون از زندان به سر می‌برد.

اکنون سخنگوی کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای، ضمن محکومیت حکم صادر شده برای این مسیحی ایرانی، آن را نقض حقوق جهانشمول انسان‌ها که ایران نیز متعهد به اجرای آن شده، دانسته است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه خود می‌گوید: «کشیش ندرخانی کاری به جز پایبندی به ایمان قلبی‌اش که حق جهانشمول همه انسان‌هاست، انجام نداده است.»

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرده است: اجباری که مسئولان ایرانی به این شهروند مسیحی برای برگشتن از ایمانش بر او تحمیل کرده‌اند «ناقض آن ارزش‌های دینی‌ است که مسئولان ایرانی مدعی دفاع از آن هستند» و به مثابه زیر پا گذاشتن اصول و نقض تعهدات بین‌المللی ایران است.

به گفته سخنگوی کاخ سفید صدور حکم اعدام برای یوسف ندرخانی «نهایت بی‌اعتنایی» مقام‌های ایرانی به آزادی مذهب است و بیانگر نقض ادامه‌دار حقوق جهانشمول شهروندان ایرانی است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه خود از مقام‌های ایرانی خواسته است کشیش ندرخانی را آزاد کرده و تعهد خود را به «حقوق ابتداییِ جهانشمولِ بشر و از جمله آزادی مذهب» نشان دهند.

درهمین حال محمد علی دادخواه، روز پنجشنبه، در گفت‌وگو با راديو فردا ابراز اميدواری کرد که موکلش، يوسف ندرخانی در دادگاه تجدید نظر عفو شود.

محمد علی دادخواه گفت ۹۵ درصد احتمال دارد يوسف ندرخانی در دادگاه تجديدنظر عفو شود.

جان بينر، رييس مجلس نمايندگان آمريکا و ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا نیز روز چهارشنبه از ايران خواستند حکم اعدام يوسف ندرخانی، کشيش مسیحی ايرانی را متوقف کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG