لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۹

آمریکا ناوگان دوم خود در اقیانوس اطلس را احیا می‌کند


ناو هواپیمابر ترومن در اقیانوس اطلس سال ۲۰۱۶

نیروی دریایی آمریکا پس از هفت سال، ناوگان دوم خود را در شمال اقیانوس اطلس دوباره احیا می‌کند.

جان ریچاردسون فرمانده مأموریت‌های دریایی ایالات متحده، روز جمعه ۱۴ اردیبهشت گفت: «راهبرد دفاع ملی ما تصریح کرده که ما به دوره رقابت با قدرت‌های بزرگ بازگشته‌ایم همچنانکه که اوضاع امنیتی بیش از پیش چالش‌برانگیز و پیچیده می‌شود».

دریابد ریچاردسون افزود: «ناوگان دوم و بخش اجرایی مربوط به کشتی‌ها، هواپیماها و نیروهای زمینی در شرق و شمال اقیانوس اطلس عملیاتی خواهد شد».

به گفته مقام‌های آمریکایی مرکز فرماندهی ناوگان دوم در نورفولک ویرجینیا با ۱۵ نفر پرسنل کار خود را آغاز می‌کند و شمار کارکنان در نهایت به بیش از ۲۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

به گزارش رویترز، هنوز درباره اینکه چه کسی به فرماندهی ناوگان دوم منصوب شود و اینکه چه کشتی‌ها و تجهیزاتی به ناوگان دوم بپیوندند، تصمیمی گرفته نشده است.

ناوگان دوم آمریکا در سال ۲۰۱۱ به دلیل ملاحظات زیست‌محیطی و تغییر ساختار منحل شده بود.

از آن هنگام اما روسیه با اتخاذ سیاست تهاجمی و مداخله نظامی در اوکراین و سوریه نفوذ آمریکا را به چالش کشیده است.

بهمن ماه سال ۹۶ ارتش آمریکا در راهبرد جدید دفاع ملی خود روسیه و چین را اولویت اصلی برشمرد و به ۱۵ سال تمرکز برای مبارزه با تروریسم پایان داد.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا، هنگام انتشار این راهبرد چین و روسیه را «قدرت‌های تجدیدنظر طلب» خواند و گفت این دو کشور «به دنبال ایجاد جهانی سازگار با الگوهای اقتدارگرایانه خود هستند».

به گفته مقام‌های ناتو، روسیه حضور ناوگان خود در دریای بالتیک، شمال اقیانوس اطلس و آب‌های قطب شمال را بیشتر کرده است.

وزارت دفاع آمریکا همچنین روز جمعه اعلام کرد، که این وزارتخانه پیشنهاد داده فرماندهی ستاد مشترک ناتو به نورفولک ویرجینیا منتقل شود.

آلمان هم یکی از نامزدهای میزبانی از فرماندهی جدید ستاد مشترک ناتو است. این فرماندهی جدید به نوشته رویترز برای مقابله با تهدیدهای روسیه پیشنهاد شده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ح.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG