لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۳۹

بانک جهانی: گرمایش زمین تا ۲۰۳۰ صد میلیون نفر دیگر را فقیر می‌کند


بانک جهانی روز هشدار داد اگر سیاست‌های درستی برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی و افزایش سطح دریا‌ها اجرا نشود تا سال ۲۰۳۰ تحت تاثیر گرمایش جو زمین صد میلیون نفر دیگر به جمعیت فقیر جهان افزوده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بانک جهانی می‌گوید پایان دادن به فقر که یکی از ۱۷ هدف جدید سازمان ملل متحد است، بدون مقابله با گرمایش جو زمین و پیامدهای آن برای فقرای جهان عملی نخواهد بود.

این نهاد می‌افزاید که طرح‌های بلندپروازانه برای محدود نگاه داشتن میزان گرمایش زمین در حد دو درجه سانتی‌گراد باید به شیوه‌ای اجرا شوند که روی وضعیت اقشار فقیر تاثیر منفی نگذارد.

بانک جهانی در بخشی از بیانیه خود می‌گوید: «گرمایش زمین بیش از همه به لایه‌های فقیر آسیب می‌رساند و چالش اصلی ما این است که از سقوط ده‌ها میلیون نفر به فقر مطلق پیشگیری کنیم.»

در حال حاضر طی ارزیابی‌های بانک جهانی و سیار نهادهای بین‌المللی حداقل ۹۰۰ میلیون نفر از مردم جهان به خاطر پیشرفت کند توسعه در فقر زندگی می‌کنند و طبق پیش‌بینی بانک جهانی ممکن است ۱۰۰ میلیون دیگر به این رقم افزوده شود.

جان رومه مدیر بخش گرمایش زمین در بانک جهانی گفت هم‌اکنون گرمایش زمین از طریق کاهش برداشت محصولات کشاورزی، سیلاب‌های شدید که اموال و دارائی‌های مردم را نابود می‌کند و تشدید خطر ابتلا به مالاریا به لایه‌های فقیر ضربه می‌زند. به گفته او پایان دادن به فقر و مقابله با تغییرات جوی بزرگ‌ترین چالش نسل فعلی است.

در گزارش بانک جهانی گفته می‌شود که خانوارهای فقیر بیشتر از لایه‌های متمول از پیامدهای گرمایش زمین آسیب می‌بینند چون دارایی اصلی آن‌ها خانه‌های محقر و زمین‌های آسیب‌پذیری است که هیچکدام بیمه نیستند.

این گزارش هشدار می‌دهد که از امروز تا سال ۲۰۳۰ سیاست‌های زیست‌محیطی در پیشگیری از روند گرمایش زمین نمی‌توانند تاثیر چندانی بگذارند و به این خاطر سرمایه گذاری در اقدامات گسترده‌تر برای افزودن بر مقاومت مردم در قبال حوادث جوی اهمیت فراوانی دارد.

گزارش بانک جهانی تاکید می‌کند که شبکه‌های خدمات اجتماعی و بهداشت بهتر برای همگان همراه با اجرای طرح‌هایی مثل سیل بندهای بهتر، سیستم‌های هشدار دهنده و کشت محصولات مقاوم‌تر می‌تواند طی ۱۵ سال آینده تا حدی از آسیب‌های ناشی از گرمایش زمین برای اقشار فقیر بکاهد.

جان رومه بر اجرای هر چه سریع‌تر سیاست‌های درست تاکید کرده و گفت طرح‌های توسعه در سراسر جهان باید عامل گرمایش زمین را در نظر بگیرند تا در آینده زیرساخت‌های اقتصادی آسیب نبینند.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید که بانک جهانی در این گزارش که در آستانه اجلاس سازمان ملل متحد پیرامون گرمایش زمین منتشر شده، هشدار می‌دهد قابلیت انطباق جهان با روند بدون وقفه گرمایش زمین بسیار محدود است.

اجلاس بین‌المللی سازمان ملل متحد که هدف اصلی آن رسیدن به یک توافق جهانی در زمینه کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای است از روند ۳۰ نوامبر در پاریس آغاز خواهد شد.

بانک جهانی هشدار می‌دهد که برای متوقف کردن تاثیرات این پدیده بر گسترش فقر باید با سرعت اقداماتی را اجرا کرد که تولید گازهای گلخانه‌ای را تا پایان قرن بیست و یکم به صفر برساند.

برخی از این سیاست‌ها مثل هوای تمیز و سالم‌تر، افزایش بهره‌وری از انرژی و بهبود شبکه حمل و نقل عمومی به نفع لایه‌های فقیر خواهد بود. ولی برخی دیگر از سیاست‌ها ممکن است باعث افزایش بهای انرژی و محصولات غذایی شود که در هزینه خانوارهای فقیر اقلام اساسی هستند.

گزارش بانک جهانی می‌افزاید اگر این اقدامات به شکل درست برنامه ریزی شده و همزمان با آن سیاست‌های حمایتی از لایه‌های فقیر به اجرا گذاشته شوند مقابله با گرمایش زمین لزوما به فقرا آسیب نخواهد زد.

به عنوان نمونه از صرفه‌جویی ناشی از قطع یارانه‌های مربوط به سوخت می‌توان برای اجرای طرح‌های حمایت از لایه‌های فقیر در قبال افزایش بهای سوخت استفاده کرد. و یا از محل وضع مالیات بیشتر بر مصرف سوخت و تولید کربن می‌توان به خانوار‌های فقیر کمک هزینه نقدی پرداخت کرد.

همچنین جامعه بین‌المللی با ارائه کمک‌های مالی و فنآوری می‌تواند به بیمه کردن اموال لایه‌های فقیر، تحقیق در مورد کشت محصولات مقاوم‌تر، بهبود شبکه حمل و نقل و پیش‌بینی هوا‌شناسی و سیستم هشدار دهنده کمک کند.

XS
SM
MD
LG