لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۵۹

سفر بوش به پنج کشور آفریقایی آغاز شد


جرج بوش و یایی بونی، روسای جمهوری آمریکا و بنین در کنفرانش خبری مشترک ( عکس: AFP)

جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا روز شنبه سفر خود را به پنج کشور آفريقايی جهت توسعه برنامه های بهداشتی، آموزشی و حل بحران کنیا آغاز کرد.آقای بوش به همراه همسرش لورا، وارد کشور کوچک بنین در غرب آفريقا شد و توسط گارد نظامی و دختران رقصنده با لباس های رنگارنگ مورد استقبال قرار گرفت.

رییس جمهوری آمریکا با تامس بونی يايی، رييس جمهوری بنين ديدار کوتاهی داشته و در پی آن راهی تانزانيا خواهد شد.


گزارش های رسیده حاکیست که جرج بوش و رييس جمهوری بنين درباره مبارزه با مالاريا به گفت و گو پرداخته اند.


از سال ۱۹۹۰ که دموکراسی به بنين بازگشت، آمريکا حدود ۲۵۰ ميليون دلار برای آموزش، بهداشت و ثبات در اين کشور، صرف کرده است.


رواندا، غنا و ليبريا ديگر کشورهايی هستند که رييس جمهوری آمريکا در این تور به آنها سفر خواهد کرد.


هر چند رییس جمهوری آمریکا به مناطق بحران زده دارفور سودان و کنيا سفر نمی کند، اما کاخ سفيد اظهار اميدواری کرده است که سفر آقای بوش منجر به حل مشکلات پس از انتخابات در کنيا شود که تاکنون باعث مرگ یک هزار نفر شده است.

اين دومين سفر آقای بوش به آفريقاست و و پنج کشور انتخاب شده، کشورهای ثبات یافته ای هستند که روسای جمهوری آنها از نظر واشينگتن، نسل جديدی از رهبران آفريقايی به شمار می روند که به دموکراسی پايبندند و چشم انداز مثبتی از آفريقا را به نمايش می گذارند


.

به گفته کارشناسان، هرچند سياست های آقای بوش درباره عراق و افغانستان با انتقاد روبروست، اما جنبه دیگر سياست خارجی رييس جمهوری آمريکا که بر پایه کمک به احداث بيمارستان، مدرسه و مراکز ضد ايدز و ضد مالاريا در آفريقاست، بسيار موفق ارزیابی شده است.


استفان هدلی، مشاور امنيت ملی کاخ سفيد گفت که اين کشورها و رهبرانشان از جمله دولت هايی به شمار می روند که ما مايليم هم پيمان آنها باشيم.


هر چند رییس جمهوری آمریکا به مناطق بحران زده دارفور سودان و کنيا سفر نمی کند، اما کاخ سفيد اظهار اميدواری کرده است که سفر آقای بوش منجر به حل مشکلات پس از انتخابات در کنيا شود که تاکنون باعث مرگ یک هزار نفر شده است.


در همین زمینه آقای بوش اعلام کرده که قصد دارد کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا را طی اين سفرش به کنيا بفرستد و کاخ سفيد هم گفته است: طی اين ديدار کوتاه تلاش خواهد کرد که بين دولت و مخالفان با وساطت کوفی عنان، دبير کل سابق سازمان ملل توافقی حاصل شود.


آمريکا قصد دارد علاوه بر يک پايگاه نظامی که در آفريقا دارد، پايگاه های ديگری در آفريقا ايجاد کند، که کشورهای این قاره با اين امر موافقت کرده اند و تنها ليبريا، اولين جمهوری آفريقا که توسط برده های آزاد شده آمريکايی در سال ۱۸۷۴ تاسيس شد، مخالف آن است.


آقای بوش در سال ۲۰۰۳ هم به آفريقا سفر کرده بود و از کشورهای سنگال، آفريقای جنوبی، بوتسوانا، اوگاندا و نيجريه ديدار داشت.


XS
SM
MD
LG