لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۲۴

نشست سالانه حزب کمونیست چین چهارشنبه آغاز می شود


رییس جمهوری چین با تشکیل «فوق وزارتخانه ها»، قدرت بیشتری می یابد(عکس: رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی)

کنگره حزب کمونيست چين از روز چهارشنبه هفته جاری نشست سالانه خود را به مدت دو هفته آغاز می کند که انتظار می رود در اين نشست رهبران جوان و تازه نفس جايگزين نمايندگان قديمی پارلمان شوند و اقتدار هو جين تائو، رييس جمهوری این کشور به لطف تشکيل آن چه «فوق وزارتخانه ها» لقب گرفته، تقويت شود.


نشست کنگره ملی خلق يا پارلمان چين، در شرايطی از روز چهارشنبه، پنجم مارس، به مدت دو هفته در پکن آغاز می شود که هو جين تائو، رييس جمهوری، و ون جياباو، نخست وزير، دوره پنج ساله دوم خود را از ماه اکتبر گذشته آغاز کرده اند.


سياست رهبران حزب کمونيست چين طی پنج سال اخير بر افزايش قدرت حکومت مرکزی متمرکز بوده و رهبران حزب کوشيده اند خط مشی خود را در سايه مخالفت های قومی و منطقه ای به پيش برند.


انتظار می رود در نشست هفته جاری کنگره خلق، نمايندگان با تشکيل آن چه «فوق وزارتخانه ها» نام گرفته به اقتدار هو جين تائو در مصدر حکومت جان تازه ای ببخشند.


اين نشست در حالی شکل می گيرد که چين با تورمی که طی ۱۱ سال گذشته بی سابقه بوده دست به گريبان است و بازار سهام اين کشور، که چهارمين قدرت بزرگ اقتصادی دنياست، طی چند ماه اخير از کاهش ۲۹ درصدی رنج می برد.


اين نشست در حالی شکل می گيرد که چين با تورمی که طی ۱۱ سال گذشته بی سابقه بوده دست به گريبان است و بازار سهام اين کشور، که چهارمين قدرت بزرگ اقتصادی دنياست، طی چند ماه اخير از کاهش ۲۹ درصدی رنج می برد.

جوانگرايی در دستور کار نشست امسال نمايندگان قرار دارد و حداقل يکی از معاونين اول رييس جمهوری، چهار تن از معاونين اصلی نخست وزير، مشاور سياست خارجی کشور، و وزير دفاع چين جای خود را به افراد جوان تری خواهند داد که گفته می شود به سياست های رييس جمهور نزديکترند.


پيش بينی می شود شی جيپينگ، ۵۴ ساله، که هم اکنون رياست کميته بازی های المپيک پکن را عهده دار است، به عنوان معاون اول رييس جمهور انتخاب شود.


به باور تحليلگران سياسی، وی رييس جمهوری آينده چين خواهد بود.


از ديگر تحولاتی که ممکن است در نشست امسال نمايندگان کنگره شکل گيرد می توان به احتمال تشکيل وزارت حمل و نقل و وزارت محيط زيست اشاره کرد.


برخی کارشناسان احتمال می دهند که هو جين تائو ممکن است يکی از معاونين اصلی خود را از ميان افرادی که وابسته به حزب کمونيست نيستند انتخاب کند.


دولت چين در آستانه المپيک و در نشستی که هفته گذشته در پکن صورت گرفت، وعده اصلاحات بنيادين در ساختار سياسی کشور را داد اما به نظر می رسد که حکومت تک حزبی کمونيستی اين کشور تا رسيدن به آرمان های جهان آزاد راه درازی را در پيش داشته باشد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG