لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۵۷

تشديد انتقادها از نقض حقوق بشر در چين در آستانه المپيک ۲۰۰۸


وزير امور خارجه چين می گوید: «کسی به خاطر ابراز عقيده در چين دستگير نمی شود.» ( عکس: AFP)

همزمان با تشدید انتقادها از چین به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور، پکن می گويد که مردم چین به طور گسترده ای از آزادی بيان بهره مندند.


يانگ جيه چی، وزير امور خارجه چين، روز پنج شنبه، ۲۸ فوريه، انتقادهای داخلی و جهانی را مبنی بر اينکه حقوق بشر و آزادی بيان در اين کشور سرکوب می شود به شدت رد کرد و گفت: «کسی به خاطر ابراز عقيده در چين دستگير نمی شود.»


آقای يانگ که پس از ديدار با ديويد ميليبند، همتای بريتانيايی خود، در پکن صحبت می کرد گفت: «مردم چين به طور گسترده ای از آزادی بيان بهره مندند و اگر کسی در اين کشور بگويد که حقوق بشر از المپيک مهمتر است پليس او را دستگير نخواهد کرد.»


وزير امور خارجه چين ادامه داد: «از ده شهروند چينی بخواهيد که به طور مستقيم به پليس بگويد که حقوق بشر ده بار و حتی صد بار از المپيک مهمتر است تا من ببينم کدام افسر پليس آنها را دستگير می کند.»


اظهارات وزير امور خارجه چين يک روز پس از آن بيان می شود که نمايندگان کنگره آمريکا از دولت چين خواستند به تعهداتی که اين کشور قبل از قرعه کشی بازی های المپيک داده عمل کند.

ديويد ميليبند، وزير امور خارجه بريتانيا، نيز که برای گفت و گو با دولتمردان چينی در پکن به سر می برد، پس از ديدار با يانگ جيه چی گفت که وی موارد نقض حقوق بشر در اين کشور را مورد به مورد با سردمداران حکومت چين در ميان گذاشته است.


نماينده دولت بريتانيا گفت: «به عقيده ما حقوق بشر تنها به سال المپيک محدود نمی شود چرا که اين گونه ارزش ها جهانی هستند و بايد همه ساله مورد احترام قرار گيرند.»


اظهارات وزير امور خارجه چين يک روز پس از آن بيان می شود که نمايندگان کنگره آمريکا از دولت چين خواستند به تعهداتی که اين کشور قبل از قرعه کشی بازی های المپيک داده عمل کند.


اين نمايندگان اعلام کرده اند که واشينگتن رفتار دولت چين را از نزديک زير ذره بين گرفته و از پکن انتظار دارد که نه تنها در زمان بازی های المپيک بلکه پس از آن نيز به تعهداتی که داده وفادار بماند.


فعالان حقوق بشر از پکن انتقاد می کنند که آزادی بيان، آزادی مذهب، آزادی مطبوعات و فعاليت های اينترنتی و آزادی های سياسی را در نظام تک قطبی خود به شدت سرکوب می کند و قانون مجازات اعدام را در سطح وسيعی به مرحله اجرا می گذارد.


دولت چين همچنين متهم است که به بهانه المپيک اقليت های قومی و مذهبی را تحت فشار گذاشته و با منتقدان حکومت مرکزی به شدت برخورد می کند.


مدافعان حقوق بشر علاوه بر اين نسبت به نقش چين در رويدادهای جهانی نظير بحران انسانی در دارفور سودان معترضند.


XS
SM
MD
LG