لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۴۴

افزایش تدابیر امنیتی در هلند


گيرت وايلدرز، رييس يک حزب راستگرای تندرو که نماينده پارلمان هلند نيز هست، به تازگی فيلمی ساخته که گفته می شود در آن صحنه های پاره کردن قرآن وجود دارد و به دين اسلام توهين شده است.

تدابير امنيتی در هلند به دليل افزايش موج مخالفت با پخش فيلم ضد اسلامی ساخته يکی از نمايندگان راست افراطی پارلمان این کشور، افزايش يافته است.


گيرت وايلدرز، رييس يک حزب راستگرای تندرو که نماينده پارلمان هلند نيز هست، به تازگی فيلمی ساخته که گفته می شود در آن صحنه های پاره کردن قرآن وجود دارد و به دين اسلام توهين شده است.


وزارت دادگستری هلند اعلام کرد:«زمانی که نشانه ها دال بر اين است که تهديدها عليه هلند افزايش يافته، تروريسم بين المللی هم تهديدش از حد محدود به حد قابل توجهی رسيده است.»


وزارت دادگستری هلند افزود:«افزايش تهديدها دال براين است که هلند در جهان اسلام نقش منفی ای بازی کرده ، به ويژه بعد از اعلام خبر فيلم جنجالی درباره قرآن.»


نخست وزير هلند نیز روز جمعه هفته گذشته گفته بود که سعی دارد به آقای وايلدرز نشان دهد که« نتيجه احتمالی عمل او چيست.»


وی افزوده بود:«هم اکنون ما بايد توجه کنيم که خطرات زيادی برای ملت هلند و تجارت هلند در چند کشور وجود دارد.اين وظيفه ماست که اين موضوع را به آقای وايلدرز گوشزد کنيم.»


احتمالا آقای وايلدرز فيلم را در يک کنفرانس مطبوعاتی به نمايش خواهد گذاشت و پس از آن تا پيش از انتهای ماه فيلم را بر روی سايتی که در اينترنت رزرو کرده در معرض ديد عموم قرار خواهد داد.

با اين حال آقای وايلدرز اصرار دارد که فيلمش را به نمايش بگذارد و هنوز در تلاش است تا شبکه ای را برای پخش فيلم پيدا کند، اما يک روزنامه هلندی روز پنج شنبه نوشت که هيچ شبکه تلويزيونی در هلند حاضر به پخش اين فيلم نشده است.


احتمالا آقای وايلدرز فيلم را در يک کنفرانس مطبوعاتی به نمايش خواهد گذاشت و پس از آن تا پيش از انتهای ماه فيلم را بر روی سايتی که در اينترنت رزرو کرده در معرض ديد عموم قرار خواهد داد.


اين فيلم ۱۵ دقيقه ای که «فتنه» نام دارد، هنوز به معرض نمايش در نيامده، اما در يک روزنامه هلندی که نويستده آن بخش هايی از فيلم را ديده، نوشته شده که در فيلم آياتی از قرآن با تصاوير سر بريدن به نمايش درمي آيد.


در عین حال ۳۰ سفير کشورهای اسلامی روز چهارشنبه برای جلوگيری از پخش این با وزير امور خارجه هلند ديدار و گفت و گو کردند.


سخنگوی وزارت امور خارجه هلند گفت: «اين ديدار به درخواست سازمان کنفرانس اسلامی صورت گرفته تا نقطه نظر دولت هلند درباره فيلم گريت وايلدرز شنيده شود.»


۳۰ سفير کشورهای اسلامی در هلند و همسايه اش بلژيک در اين ديدار شرکت کرده اند.


دولت هلند از ترس بروز خشونت های مشابه ای که در پی چاپ کاريکاتورهای پيامبر اسلام در يک روزنامه دانمارکی پيش آمد، تاکنون دو بار سعی کرده که رضايت وايلدرز را برای عدم پخش اين فيلم جلب کند، اما موفق نشده است.


گروه طالبان در افغانستان، سربازان هلندی را تهديد کرده است که در صورت پخش اين فيلم، به آنها حمله خواهد کرد. هلند ۱۶۶۰ سرباز در افغانستان دارد.


سخنگوی وزارت امور خارجه هلند گفت که دولت اين کشور به طور بنیادین با وايلدرز مخالف است و در منازعات داخلی، «آزادی بيان و آزادی مذاهب هريک جای خود را دارند.»


آقای وايلدرز پائيز گذشته مدعی شد که در فيلمش، آنچه را که وی «طبيعت فاشيستی قرآن» توصيف می کرد، افشا می شود و کتاب مقدس تمامی مسلمانان جهان را با کتاب «نبرد من» هيتلر مقايسه کرد.


او نزديک به يک سال پيش گفته بود اگر مسلمانان می خواهند در هلند بمانند، «بايد قرآن را پاره کنند و دور بيندازند.»


آقای ويلدرز گفته است عواقبش هر چه که باشد، فيلم خود را حتما يا در تلويزيون و يا در اينترنت پخش خواهد کرد.


ايران، مصر و پاکستان، از فيلم به عنوان «حمله ای عبث» انتقاد کرده اند و تهديد کرده اند که هلند را تحريم اقتصادی می کنند.


يان پيتر بالکنند، نخست وزير هلند، روز چهارشنبه در ديدار با نيکلاس سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، بار ديگر تاکيد کرد که دولت هلند به طور کامل ديدگاه وايلدرز را رد می کند.


در سال ۲۰۰۴، تئو ون گوگ، فيلمساز هلندی، به خاطر فيلم ده دقيقه ای تسليم،با ضربات چاقوی يک هلندی مراکشی تبار به قتل رسيد. در آن فيلم، تصاوير زنان عريانی ديده می شد بر تنشان آيات قرآن حک شده بود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG