لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۱۳

ایران از آمریکا درباره «جاسوسی هسته ای» توضیح خواست


منوچهر متکی در نشست بررسی پرونده هسته ای ایران در دانشگاه امیرکبیر
منوچهر متکی در نشست بررسی پرونده هسته ای ایران در دانشگاه امیرکبیر

وزير امور خارجه ايران با ارسال نامه ای به سفارت سوئيس به عنوان حافظ منافع آمريکا در ايران از آمريکا درباره آنچه «جاسوسی هسته ای در ايران» خوانده است، توضیح خواست.


هفته گذشته سازمان ملی برآوردهای امنیتی آمریکا گزارشی انتشار داد که بر مبنای آن، ايران برنامه ای برای توليد سلاح هسته ای داشته، اما در سال ۲۰۰۳ آن را متوقف کرده است.


به گزارش خبرگزاری دولتی ايران، ايرنا، آقای متکی در نشست بررسی روند پرونده هسته ای ايران در دانشگاه امير کبير اظهار کرد که ايران «پيگير اين قضيه خواهد بود که آمريکايی ها چگونه به اين اطلاعات دسترسی پيدا کرده اند.»


وزیر امور خارجه ایران درپاسخ به سئوالی مبنی بر اينکه نهادهای اطلاعاتی آمريکا چطور به اطلاعات هسته ای ايران دسترسی پيدا کرده اند؟ گفت : «در اين گزارش گفته شده آنها از طريق ماهواره های جاسوسی و اقدامات جاسوسی به اين اطلاعات دسترسی پيدا کرده اند.»


آقای متکی در اين نشست گفته است: «روزی که گزارش منتشر شد، وزارت خارجه طی يادداشتی به سفارت سوئيس اعتراض کرد و از اين سفارتخانه خواست که به ايران توضيح دهد مسئله جاسوسی که صورت گرفته چيست؟»


وزیر امور خارجه ایران درپاسخ به سئوالی مبنی بر اينکه نهادهای اطلاعاتی آمريکا چطور به اطلاعات هسته ای ايران دسترسی پيدا کرده اند؟ گفت : «در اين گزارش گفته شده آنها از طريق ماهواره های جاسوسی و اقدامات جاسوسی به اين اطلاعات دسترسی پيدا کرده اند.»


وی اشاره کرد که سازمان های اطلاعاتی آمریکا سعی دارند «با کسانی که از لحاظ فنی به نوعی با بحث هسته ای مرتبط هستند»، ارتباط برقرار کنند.


آقای متکی گفته است که در اين گزارش ها «درستی ها و نادرستی هايی» وجود دارد.


وی گزارش نهادهای امنيتی آمريکا را ادامه گزارش های آژانس انرژی اتمی دانسته و گفت: «گزارش اخير آژانس و بخش درست گزارش۱۶ نهاد امنيتی آمريکا ، رويکردی منطبق با واقع بينی و گردش به سوی تصحيح سياست ها را فراهم کرده است.»


آقای متکی به چند کشور طرف موضوع هسته ای ايران توصيه کرد که به نظر آژانس انرژی اتمی عمل کنند.


وزير امور خارجه ایران ضمن تاکيد بر استراتژی مشترک دولت گذشته و دولت کنونی گفت: «آنها بر احقاق حق ايران تاکيد داشتند.» وی اضافه کرد که رويکرد دولت نهم ، «هر روز بيشتر از گذشته نتيجه داده است.»


آقای متکی گفت که اولين قراداد فعاليت هسته ای، پنجاه سال پيش بين ايران و آمريکا امضا شده است و بعدتر قراردادهايی با کانادا، آلمان و فرانسه منعقد شده که طرف های غربی، پس از پيروزی انقلاب اسلامی به تعهدات خودشان عمل نکرده اند.


«منبع: نیروهای مسلح ایران»


منوچهر متکی در حالی سخنان تازه خود را مطرح کرده که هفته گذشته روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز پنج شنبه خود نوشته بود که برآورد اخیر سازمان ملی اطلاعات آمریکا در باره برنامه هسته‌ای ایران، بر پایه اطلاعاتی تهیه شده است که از جلسات مقام‌ های بلند پایه نیروهای مسلح مسئول برنامه هسته ‌ای ایران به دست آمده اند.به نوشته نیویورک تایمز، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، اطلاعات خود را از مکالمات و رایزنی‌ های شنود شده و همچنین از یک لپ‌ تاپ مهندسی ایرانی در این جلسات، به دست آورده ‌اند.

به نوشته نیویورک تایمز، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، اطلاعات خود را از مکالمات و رایزنی‌ های شنود شده و همچنین از یک لپ‌ تاپ مهندسی ایرانی در این جلسات، به دست آورده ‌اند.


بر پایه برخی از این اطلاعات، مقام‌های بلندپایه نظامی ایران در اواخر سال ۲۰۰۳، از تصمیم مافوق‌ های خود برای متوقف کردن طرحی پیچیده برای تولید یک کلاهک هسته‌ ای، به شدت ناخوشنود بوده ‌اند.


به گفته مقام‌های دولتی آمریکا، دیگر سازمان‌های اطلاعاتی نیز اطلاعات به دست آمده را تایید کردند.


همزمان روزنامه بریتانیایی گاردین نیز در شماره روز پنج شنبه خود گزارش داده بود که اطلاعات از نشست فرماندهان نظامی ایران، توسط سازمان های اطلاعاتی بریتانیا به دست آمده بود.


به نوشته این روزنامه، بریتانیایی ها این اطلاعات را در اختیار سازمان های اطلاعاتی آمریکا قرار داده بودند.


منابع رسمی بریتانیا و آمریکا هیچ یک از این دو گزارش را تایید نکرده اند.


XS
SM
MD
LG