لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۰۳

مطبوعات جهان و گزارش تازه سازمان های اطلاعاتی آمریکا


مطبوعات دنیا نسبت به گزارش تازه سازمان های اطلاعاتی آمریکا واکنش نشان داده و تفسیر هایی دراینباره ارایه کرده اند.

سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که ایران برنامه ای را برای تولید ساخت بمب هسته ای داشته که چهار سال پیش آن را متوقف کرده است. مطبوعات جهان امروز نیز بخش عمده ای از تحلیل ها و گزارش های خود را به این موضوع اختصاص داده اند.


در نتیجه بازار جوک های احمدی نژادی در روزهای آینده داغ خواهد شد. این پیش بینی روزنامه سوییسی تاگس آنسایگر است.


تاگس آنسایگر نوشته است: رییس جمهوری ایران با ژست های جنگجویانه اش این احساس را به هواداران خود بویژه بسیجیان داده بود که ایران به زودی به بمب اتمی دست پیدا خواهد کرد و به یک قدرت اتمی در منطقه تبدیل خواهد شد، ولی گزارش سازمان های اطلاعاتی وامنیتی ایالات متحده آنها را ناامید کرده است.


این روزنامه سوییسی با اشاره به سخنان محمود احمدی نژاد مبنی بر اینکه گزارش مذکور بزرگ ترین پیروزی سیاسی ایران در یکصد سال گذشته بوده، نوشته است، راضی کردن بسیجیان با این استدلال کار آسانی نخواهد بود.


روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا در همین ارتباط می نویسد: «بی شک این نخستن بار است که رییس جمهوری ایران از سازمان های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا تمجید کرده است»


این روزنامه می افزاید:«در حالی که این سازمان ها دو سال پیش با «اطمینان زیاد» اعلام کرده بودند که ایران در پی ساخت سلاح اتمی است امروز با همان میزان اطمینان می گویند تهران برنامه ساخت سلاح اتمی خود را چهار سال پیش متوقف کرده است».


  • بی شک این نخستن بار است که رییس جمهور ایران از سازمان های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا تمجید کرده است.
روزنامه لاریپوبلیکا

لارپوبلیکا حمله احتمالی آمریکا به ایران را با «برزخ» مقایسه کرده و نوشته است، دستکم فعلا «برزخی» در کار نخواهد بود.


این روزنامه ایتالیایی در عین حال پیش بینی کرده است که تحریم های ملایم جدیدی علیه ایران تصویب شود.


موضوع داغ گزارش سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران، دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا را نیز بر آن داشته تا مطلبی در این باره بنویسد.


وی در مقاله ای که در روزنامه فاینانشیل تایمز چاپ لندن منتشر شده، نوشته است، به سه دلیل باید فشار بر ایران را ادامه داد.


دسترسی ایران به مواد شکاف پذیر، فن آوری موشکی ایران و تلاش ایران برای مجهز کردن موشک های خود به مواد شکاف پذیر دلایلی است که آقای میلیبند برای موضع خود ذکر کرده است.


روزنامه فرانسوی لوموند نیز همچنان نسبت به جمهوری اسلامی بدگمان است. این روزنامه در تحلیلی نوشته است: «یران با ادامه غنی سازی اورانیوم تمام گزینه ها از جمله گزینه تولید سلاح های اتمی را برای خود حفظ کرده است».


در مقابل ایندیپندنت، یکی دیگر از روزنامه های بریتانیایی در مقاله ای تحت عنوان «فکر حمله به ایران را فراموش کنید» نوشته است: «گزارش منتشر شده را هر گونه هم که تعبیر کنیم، نشان می دهد، ایران دیگر برنامه تولید سلاح اتمی ندارد و اگر می خواهیم، این کشور دوباره سراغ چنین برنامه ای نرود، باید به چهارسال قبل بازگردیم و بازرسی های منظم آژانس را از سر بگیریم، پیش از آنکه ترس و بدگمانی و جهان بینی آقای بوش وآقای بلر، غرب را در مسیر برخورد با ایران قرار دهد.»


واکنش جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا به گزارش سازمان برآوردهای اطلاعاتی این کشور مورد توجه بسیاری از روزنامه های جهان از جمله روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه و روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز قرار گرفته است.


این دو روزنامه هر دو در تیتر یکی از مقالات خود این سخن آقای بوش را چاپ کرده اند که گفته است، ایران باید فعالیت های هسته ای خود در گذشته را کاملا شفاف کند.


در مقابل روزنامه آلمانی زود دیوچه سایتونگ گزارش منتشر شده را هدیه آمریکا به ایران خوانده و نوشته است، جمهوری اسلامی اکنون به برنامه هسته ای خود ادامه خواهد داد و علاوه بر آن تلاش خواهد کرد میان اعضای شورای امنیت شکاف ایجاد کند.


در همین زمینه

XS
SM
MD
LG