لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۲۰

برنامه هسته ای ایران: چه کسی به آمریکا اطلاعات داد؟


روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز پنج شنبه خود نوشته است که برآورد اخیر سازمان ملی اطلاعات آمریکا در باره برنامه هسته‌ای ایران، بر پایه اطلاعاتی تهیه شده است که از جلسات مقام‌ های بلندپایه نیروهای مسلح مسئول برنامه هسته‌ای ایران به دست آمده اند.

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز پنج شنبه خود نوشته است که برآورد اخیر سازمان ملی اطلاعات آمریکا در باره برنامه هسته‌ای ایران، بر پایه اطلاعاتی تهیه شده است که از جلسات مقام‌ های بلندپایه نیروهای مسلح مسئول برنامه هسته‌ای ایران به دست آمده اند.


سه روز پیش، سوم دسامبر، گزارش سازمان ملی برآوردهای امنيتی آمريکا که بر اساس رشته گزارش‌های ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمريکا تدوين شده بود، منتشر شد و واکنش ‌هایی متعدد برانگیخت. این گزارش نشان می‌داد که تهران آنچه «برنامه ساخت سلاح هسته ای» خوانده شده را متوقف کرده است.


به نوشته نیویورک تایمز، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اطلاعات خود را از مکالمات و رایزنی‌ های شنود شده و همچنین از یک لپ‌ تاپ مهندسی ایرانی در این جلسات، به دست آورده‌اند.


بر پایه برخی از این اطلاعات، مقام‌های بلندپایه نظامی ایران در اواخر سال ۲۰۰۳، از تصمیم مافوق‌ های خود برای متوقف کردن طرحی پیچیده برای تولید یک کلاهک هسته‌ ای، به شدت ناخوشنود بوده ‌اند.


به گفته مقام‌های دولتی آمریکا، دیگر سازمان‌های اطلاعاتی نیز اطلاعات به دست آمده را تایید کردند.


به نوشته نیویورک تایمز، بخشی از این اطلاعات به نشست ناتمام دیگری مربوط می‌شود که مقام‌های ایرانی در ماه‌های اخیر برگزار کرده‌اند.


این روزنامه آمریکایی نوشته است: «روشن نیست که در این نشست آیا همان افسرانی حضور دارند که در نشست قبلی بوده ‌اند یا مقام‌های مافوق آنها نیز در این نشست حضور داشته‌اند».در گزارش نیویورک تایمز آمده است که سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) و دیگر سازمان‌های اطلاعاتی یک «گروه قرمز» تشکیل دادند تا مشخص کنند آیا احتمال دارد اطلاعات جدید اطلاعاتی «ساختگی» باشد که دولت ایران برای ناکام گذاشتن تلاش‌ها برای اعمال مجازات‌ها ساخته و پرداخته باشد.

به نوشته نیویورک تایمز، این عملیات بسیار محرمانه به یکی از بزرگ‌ ترین پرونده‌ها در تاریخ اطلاعاتی آمریکا در امور اتمی انجامید. اما مقام‌های آمریکایی توضیحی در باره چگونگی به دست آوردن این اطلاعات نداده‌ اند.


در ادامه گزارش نیویورک تایمز آمده است که سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) و دیگر سازمان‌های اطلاعاتی یک «گروه قرمز» تشکیل دادند تا مشخص کنند آیا احتمال دارد اطلاعات جدید اطلاعاتی «ساختگی» باشد که دولت ایران برای ناکام گذاشتن تلاش‌ها برای اعمال مجازات‌ها ساخته و پرداخته باشد.


اما به نوشته نیویورک تایمز، مأموران اطلاعاتی آمریکا این تئوری را رد کردند.


به نوشته این روزنامه، دو هفته پیش جلسه‌ای در کاخ سفید برگزار شد و طی آن آخرین نتایج و تحلیل‌ها در اختیار مقام‌های بلندپایه اطلاعاتی آمریکا و همچنین دیک چنی، معاون رییس جمهوری، قرار گرفت.


همزمان روزنامه گاردین نیز در شماره روز پنج شنبه خود خبر داده است اطلاعات به دست آمده از نشست فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی را سازمان‌ های اطلاعاتی بریتانیا انجام داده و در اختیار آمریکا گذاشته ‌اند.


همچنین روزنامه لوس آنجلس تایمز نیز در شماره روز پنج‌شنبه خود مقاله‌ای منتشر کرده که در آن، از قول برخی تحلیل‌گران، آمده است احتمال دارد در پی انتشار برآورد اخیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا و کاهش احتمال حمله نظامی، تهران سیاست‌های خود را در منطقه تغییر دهد، به گسترش تجهیزات نظامی روی آورد، پشتیبانی خود را از افراط‌گرایان مسلمان منطقه افزایش دهد و نقش خود را در مناطق ناآرام خاورمیانه پررنگ‌تر سازد.


به نوشته لوس آنجلس تایمز، پاره ای تحلیل‌گران بر این باورند که عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای عرب منطقه، با واکنش نظامی به برنامه هسته‌ای ایران مخالف بودند اما اکنون نگرانند ایران سوداهای نظامی دیگری برای منطقه در سر داشته باشد.


XS
SM
MD
LG