لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۴۶

اسراییل کماکان خواهان تحریم گسترده ایران است


خانم ليونی روز چهارشنبه نيز با مقام های اسلونی ديدار کرد، چرا که اين کشور از ابتدای ژانويه – ۲۵ روز ديگر – رياست دوره ای اتحاديه اروپا را به عهده خواهد گرفت.

اسراييل اعلام کرد به رغم اينکه بر اساس گزارش سازمان های اطلاعاتی آمريکا، فعاليت هسته ای ايران در حال حاضر نظامی نيست، با اين حال به فعاليت های ديپلماتيک خود عليه برنامه هسته ای ايران ادامه خواهد.


به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه اسراييل، تزيپی ليونی، وزير امور خارجه اين کشور روز جمعه به بروکسل خواهد رفت تا در ديدار با ديپلمات های ارشد کشورهای عضو ناتو، از آنها بخواهد که تحريم های شديدتری عليه ايران در پيش بگيرند.


خانم ليونی روز چهارشنبه نيز با مقام های اسلونی ديدار کرد، چرا که اين کشور از ابتدای ژانويه – ۲۵ روز ديگر – رياست دوره ای اتحاديه اروپا را به عهده خواهد گرفت.


اسراييل، جمهوری اسلامی ايران را اصلی ترين دشمن خود در حال حاضر می شناسد و از زمان فاش شدن جزئياتی از برنامه هسته ای ايران تا امروز، فعاليت های ديپلماتيک گسترده ای عليه اين برنامه ترتيب داده است.اسراييل، جمهوری اسلامی ايران را اصلی ترين دشمن خود در حال حاضر می شناسد و از زمان فاش شدن جزئياتی از برنامه هسته ای ايران تا امروز، فعاليت های ديپلماتيک گسترده ای عليه اين برنامه ترتيب داده است.

سازمان ملی برآوردهای امنيتی آمريکا National Intelligence Estimate روز دوشنبه در آخرين گزارش خود تصريح کرد که ايران تا سال ۲۰۰۳ ميلادی در تلاش بوده تا سلاح هسته ای توليد کند، اما اين تلاش ها را چهار سال پيش متوقف کرده است.


بنا به اعلام وزارت امور خارجه اسراييل، ساعتی پس از انتشار اين گزارش، وزير امور خارجه اسراييل در جلسه ای با سفرا و کنسول های اين کشور شرکت کرد تا درباره اين گزارش با آنها رايزنی کند.


بر اساس گزارش وزارت امور خارجه اسراييل، خانم ليونی به سفرای اين کشور گفته است: «در حال حاضر ثابت شده که سياست تحريم موثر است و کماکان ادامه همکاری و اقدامات قطعی برای تشديد تحريم های ممکن از سوی جامعه جهانی، همچنان ضروری است.»


روز سه شنبه نيز ايهود باراک، وزير دفاع اسراييل گفته بود که شايد ايران در زمانی، برنامه ساخت سلاح هسته ای خود را متوقف کرده، اما به باور کشور اسراييل، اين برنامه و ساخت سلاح هسته ای دوباره در ايران از سرگرفته شده است.


آقای المرت در سخنانی که از راديوی ارتش اسراييل منتشر شد، افزوده بود: «ادامه يافتن تلاش های ما همراه با دوستان آمريکايی مان برای جلوگيری از دستيابی ايران به تسليحات کشتار جمعی، ضروری است.»


به قدرت رسيدن محمود احمدی نژاد در ايران و اظهارات ضد اسراييلی وی که هر از گاهی تکرار می شوند موجب شده تا مناقشه ايران و اسراييل که از زمان انقلاب ايران در سال ۱۳۵۷ آغاز شده، در سال های اخير ابعادی گسترده تر پيدا کند.


آقای احمدی نژاد، يک بار با تکرار جمله ای از آيت الله خمينی، رهبر انقلاب اسلامی ايران، گفته بود که اسراييل «بايد از نقشه جغرافيا حذف شود.»


وی همچنين با زير سئوال بردن واقعه هولوکاست که طی آن شش ميليون يهودی به دست آلمان نازی قتل عام شدند، موجی از انتقادهای بين المللی را بر انگیخت.


رييس جمهوری ايران در واکنش به انتقادها در چند سخنرانی خواستار انتقال کشور اسراييل به «اروپا و آلاسکا» شد.


XS
SM
MD
LG