لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۳۷

اسراییل و «روز بعد» از دستیابی ایران به سلاح اتمی


دستیابی ایران به سلاح هسته ای می تواند استراتژی دفاعی و امنیتی اسراییل را دچار دگرگونی نماید.


به رغم آنکه اسراییل به طور علنی می گوید که با خطر ناشی از تهدید ایران برای موجودیت خود مقابله می کند ولی در خفا در حال آماده کردن خود برای کنار آمدن با ایران اتمی است.


بر اساس گزارشی که خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دفاعی و سیاسی اسراییل مخابره کرده است، اهود اولمرت، نخست وزیر این کشور از اعضای کابینه خواسته است تا پیشنهادهایی را تهیه کنند مبنی بر اینکه اسراییل چگونه با از دست رفتن موقعیت اتمی بدون رقیب خود در منطقه خاورمیانه کنار آید.


منابع اطلاعاتی بین المللی بر این اعتقاد هستند که اسراییل دارای ۲۰۰ کلاهک هسته ای است و از این نظر از موقعیت برتر نظامی در خاورمیانه برخوردار است.


دستیابی ایران به سلاح هسته ای می تواند به این موقعیت انحصاری اسراییل در خاورمیانه پایان داده و استراتژی دفاعی و امنیتی این کشور را دچار دگرگونی نماید.


مقامات اطلاعاتی اسراییل پیش بینی کرده اند که برنامه هسته ای ایران در صورت ادامه مسیر خود به صورت کنونی، در سال ۲۰۰۹ قادر است تا به فناوری ساخت کلاهک اتمی دست یابد. اما منابع غربی گفته اند که این روند ممکن است چندین سال به طول بکشد.


این پیش بینی ها در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی هرگونه تلاشی برای ساخت بمب اتمی را تکذیب کرده است ولی ادامه تبلیغات آن علیه دولت اسراییل و همچنین شایعات پیرامون حمله احتمالی تل آویو یا آمریکا به ایران نگرانی هایی را در منطقه در خصوص جنگ دیگری در منطقه برانگیخته است.


مقامات اطلاعاتی اسراییل پیش بینی کرده اند که برنامه هسته ای ایران در صورت ادامه مسیر خود به صورت کنونی، در سال ۲۰۰۹ قادر است تا به فناوری ساخت کلاهک اتمی دست یابد. اما منابع غربی گفته اند که این روند ممکن است چندین سال به طول بکشد.

نخست وزیر اسراییل از ایالات متحده آمریکا خواسته است از طریق تشدید تحریم ها مانع بلندپروازی اتمی ایران شود. اهود اولمرت همچنین پنهان نکرده است که در صورت شکست مذاکرات برای حل بحران اتمی جمهوری اسلامی حمله ای مشابه سال


۱۹۸۱ علیه تاسیسات اتمی عراق را بر ضد پایگاه های اتمی ایران انجام خواهد داد.

اسراییل در این سال و بدنبال نگرانی از دستیابی عراق به سلاح اتمی، تاسیسات سیراک را در این کشور بمباران کرد.


در ماه سپتامبر نیز ادعاهایی در خصوص بمباران تاسیسات مشابه ای در سوریه منتشر شد هرچند که مقام های اسراییل در این زمینه سکوت کردند.


اما دو منبع برجسته اسراییلی که با برنامه ریزی دفاعی دولت اولمرت آشنایی دارند گفته اند که تفاهمنامه ای تهیه شده است که مربوط به «روز بعد» از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.


یکی از این دو منبع به خبرگزاری رویترز می گوید: «موارد زیادی وجود دارد که باید مشخص شوند از جمله اینکه چگونه باید توانایی های پاسخ نظامی و بازدارنده خود را حفظ کرد یا اینکه با ضربه ای که بر جامعه اسراییل از نگرانی درباره سلاح اتمی ایرانی بوجود می آید مقابله کرد.»


به گفته این خبرگزاری، یک مقام اسراییلی حاضر نشد تا درباره این موضوع اظهار نظر نکند.


عامی آیالون، وزیر در کابینه امنیتی اولمرت حاضر نشد تا درباره تصمیم گیری های طبقه بندی شده اظهار نظر کند ولی گفته است که اسراییل باید یک استراتژی سه گانه ای را در قبال ایران دنبال کند.


وی می گوید: « نخست اینکه، ما باید روشن کنیم که برنامه ایران نه تنها تهدیدی برای اسراییل است بلکه در سطحی گسترده تر خطری برای جهان است. دوم اینکه ما بایستی به صورت جامع همه گزینه های پیشگیرانه را در نظر بگیریم. و سوم آنکه، ما امکان این مسئله را پیش بینی کنیم که این گزینه ها کار نکنند.»


«بمب اسلامی»


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران بارها از «حذف اسراییل از نقشه جهان» سخن گفته است ولی کارشناسان تردید دارند که وی بدنبال مقابله نظامی با این کشور باشد.


به گفته تحلیلگران، در صورتی که ایران به دنبال تولید سلاح هسته ای باشد در وهله اول به نظر می رسد که برای مقابله با طرح «تغییر رژیم» ایالات متحده آمریکا در منطقه خاورمیانه است.


نیروی هوایی اسراییل در حال انجام تمریناتی برای حمله به مناطق دور دست است اما مسئله این است که پایگاه های اتمی ایران ممکن است در فاصله های زیاد از یکدیگر، متعدد و دارای استحکامات قوی باشند.

حتی در اسراییل برخی از کارشناسان تحلیل می کنند که ایران مسلح به بمب اتمی محتملا به طور غیر مستقیم باعث حمایت جسورانه تر از گروه هایی نظیر حزب الله لبنان و حماس در سرزمین های فلسطینی خواهد شد یا شمشیر دو لبه ای خواهد بود که به ضعیف شدن اقتصاد اسراییل از طریق ایجاد هراس در میان سرمایه گذاران و مهاجران منجر خواهد شد.


نیروی هوایی اسراییل در حال انجام تمریناتی برای حمله به مناطق دور دست است اما مسئله این است که پایگاه های اتمی ایران ممکن است در فاصله های زیاد از یکدیگر، متعدد و دارای استحکامات قوی باشند.


هرگونه حمله ای به ایران از سوی آمریکا و اسراییل این نگرانی را نیز دامن خواهد زد که وضعیت را در عراق و لبنان که گروه حزب الله در آنجا مسلح به موشک است به بحران بکشاند.


اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل ماه گذشته که به آمریکا سفر کرده بود در دیدار با رابرت گیتس، وزیر دفاع این کشور با احتیاط درباره بلندپروازی اتمی ایران سخن گفت.


وی گفت که « در حال حاضر یک بمب اسلامی» وجود دارد که اشاره وی به پاکستان بود. این گفته ظاهرا به مفهوم آن است که وی اثرات بالقوه بی ثباتی در صورت پیوستن ایران به باشگاه اتمی را کوچک دانسته است.


XS
SM
MD
LG