لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۴۸

آمریکا و اسراییل به دنبال استراتژی مشترک علیه ایران


شائول موفاز با مقامات آمریکایی در مورد ایجاد دو کمیته کاری مشترک علیه ایران صحبت کرد.

دولت های آمريکا و اسراييل هفته گذشته موافقت کرده اند که دو کميته کاری، برای به اجرا گذاشتن استراتژی مشترک عليه برنامه هسته ای ايران، ايجاد کنند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، شائول موفاز، معاون نخست وزير اسراييل، در پايان هفته گذشته، به ايالات متحده سفر کرد تا در مورد برنامه هسته ای ايران و ايجاد اين دو کميته کاری با مقامات آمريکايی صحبت کند.


يکی از اين دو کميته، قرار است اطلاعات مربوط به برنامه هسته ای ايران را بررسی کند و کميته ديگر تاثير تحريم های بين المللی عليه ايران را مورد مطالعه قرار خواهد داد.


شورای امنيت سازمان ملل تاکنون دو قطعنامه تحريمی عليه ايران صادر کرده است و آمريکا و کشورهای غربی می خواهند تحريم ها را عليه ايران تشديد کنند.


آمريکا تحريم های يکجانبه ای عليه ايران را نيز به اجرا گذاشته و ديگر کشورها را تشويق به چنين کاری می کند.


دور جديد مذاکرات رسمی مقامات اسراييل و آمريکايی در مورد برنامه هسته ای ايران در دو ماه آينده در اسراييل برگزار می شود.


«محمد البرادعی بايد از مقام خود برکنار شود»


معاون نخست وزير اسراييل در ضمن خواستار برکناری محمد البرادعی از مقام مديرکلی آژانس بين المللی انرژی اتمی شده است.


شائول موفاز، آقای البرادعی را متهم کرد که چشمان خود را بر روی آنچه وی «بلندپروازی های اتمی جمهوری اسلامی ايران» می خواند، بسته است.


فراخوان اسراييل برای کنار گذاشتن مدير کل آژانس درست چند روز قبل از آن صورت می گيرد که محمد البرادعی قرار است گزارش تازه ای درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران منتشر کند.


معاون نخست وزير اسراييل گفت: «سياست های محمد البرادعی صلح جهانی را به خطر می اندازد و بايد عليه وی به خاطر رفتار غير مسئولانه اش که باعث شده در پرونده اتمی ايران سر خود را زير برف کند، اعلام جرم کرد.»


آمريکا و اسراييل از جمله کشورهايی هستند که ايران را متهم می کنند که قصد ساختن بمب اتمی را دارند در حالی که دولت ايران همواره اين اتهامات را رد کرده و هدف برنامه خود را توليد برق می داند.


XS
SM
MD
LG