لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۴۲

ایران یک موشک ماهواره بر به فضا پرتاب کرد


جمهوری اسلامی اعلام کرده است که چندين ماهواره را طی سه سال آينده به فضا پرتاب خواهد کرد.

جمهوری اسلامی می گوید که یک موشک ماهواره بر را با نام «سفیر» به فضا پرتاب کرده که قرار است ماهواره «امید» را در مدار زمین قرار دهد.



بر اساس گزارش خبرگزاری ها، موشک «سفير» که يک راکت کاوشی است، از جمله مقدمات اوليه پرتاب ماهواره به مدار است و وظيفه شناسايی محيط پروازی ماهواره ها قبل از پرتاب را انجام مي دهد.

در روزهای گذشته، رسانه های دولتی ایران با تبلیغات گسترده از دستاورد تازه‌ هوا فضا توسط جمهوری اسلامی خبر دادند که شامل ساخت ماهواره ایرانی امید، ایستگاه‌های زمینی و پایگاه پرتاب فضایی بومی جمهوری اسلامی ایران است.


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران به همراه مقامات نظامی جمهوری اسلامی در مراسم شليک اين موشک و رونمايی از ماهواره اميد شرکت کردند.


آقای احمدی نژاد در اين مراسم گفته است:«ما نياز داريم که حضور عملی و موثری در فضا داشته باشيم.»



محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران به همراه مقامات نظامی جمهوری اسلامی در مراسم شليک اين موشک و رونمايی از ماهواره اميد شرکت کردند.


وی ضمن بسيار مهم خواندن اين دستاورد، اضافه کرد:« همه روزه ماهواره های زيادی در دنيا به هوا پرتاب مي شود و موفقيت های علمی در دنيا به دست مي آيد اما هيچ حساسيت و انگيزه ای ايجاد نمي کند ولی کوچکترين موفقيت ملت ايران در سراسر دنيا مورد توجه قرار مي گيرد.»


گزارش منابع دولتی ایران حاکیست که «موشک سفير شامل بيش از ۱۰ هزار قطعه مختلف در اجزای گوناگون اعم از موتور، بدنه، هدايت و کنترل است که کارشناسان رشته های مختلف دانشگاهی طی ۱۰ سال گذشته ساخت تمامی اجزای آن را بومی کرده و اينک صنايع هوافضای جمهوری اسلامی قادر به ساخت کامل آن مي باشد.»


تلويزيون دولتی ایران گزارشی مستقيم در اين باره پخش کرد، اما اشاره ای نداشت که اين مرکز فضايی در کدام قسمت ايران قرار دارد.


جمهوری اسلامی اعلام کرده است که چندين ماهواره را طی سه سال آينده به فضا پرتاب خواهد کرد.


ايران طی چند سال اخير برنامه های فضايی خود را تعقيب کرده و در اکتبر سال ۲۰۰۵ يک ماهواره ايرانی ساخت روسيه به نام سينا- یک توسط راکت روسی در فضا قرار گرفت و اکنون تنها ماهواره ايران در فضاست.


در فوريه سال ۲۰۰۷ نیز ايران راکت مشابهی را به فضا پرتاب کرده بود که به مدار زمین نرسيد.


برخی از خبرگزاری های خارجی با انتشار گزارش هایی درباره «دستاورد تازه» ایران گفته اند:«توانايی پرتاب ماهواره در مدار نشان از يک پيشرفت در تکنولوژی موشکی ايران دارد که می تواند زنگ خطری برای قدرت های غربی باشد که نگران بلندپروازی های هسته ای ايران هستند.»


XS
SM
MD
LG