لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۴۵

کشته شدن ۴۱ نفر از نیروهای جیش المهدی در عراق


درگیری میان نیروهای عراقی با نیروهای هوادار مقتدی صدر از هفته پیش در جریان است (عکس:EPA)

ارتش آمريکا روز دوشنبه اعلام کرد که بر اثر حملات هوايی و زمينی نيروهای اين کشور در روز یکشنبه ، ۴۱ «تبهکار» کشته شده اند که ۲۵ نفر از آنها اعضای یک تيم خمپاره انداز بودند که طی يک بمباران از بین رفتند.


بر اساس گزارش های رسیده، اين تلفات مربوط به درگیری نيروهای آمريکايی و عراقی با جیش المهدی، حاميان مقتدی صدر، روحانی تندرو شيعه، هستند.


درگيری های یک هفته گذشته در شهرهای مختلف عراق، بيش از ۳۲۰ نفر کشته برجای گذاشته که حداقل ۱۴۰ نفر از آنها در بغداد بوده اند.


مقتدی صدر روز يکشنبه به هواداران خود دستور داد که جنگ در خيابان ها را متوقف کنند و دولت نوری المالکی نیز موافقت کرد از تعقيب آنهايی که اسلحه را زمين گذاشته اند، خودداری کند.


در همین حال، منطقه سبز بغداد که محل استقرار مراکز دولتی عراق و سفارت آمریکا است روز دوشنبه از سوی شبه نظامیان عراقی با خمپاره مورد هدف قرار گرفت.


این حمله یک روز پس از آن صورت گرفت که مقتدی صدر به طرفداران خود دستور داد که خیابان ها را ترک کرده و به درگیری ها یایان دهند.


درگیری ها میان اعضای جیش المهدی و نیروهای دولتی عراق از سه شنبه هفته پیش در بصره شروع شده و به چند شهر دیگر عراق از جمله بغداد کشیده شده است.


از سوی دیگر، انفجار یک بمب کنار جاده ای در مسیر یک گشتی نظامی آمريکايی باعث مجروح شدن يک سرباز آمريکايی شد و بر اساس گزارش ها، بدنبال این انفجار، این گشتی مورد حمله راکت و شليک گلوله از سوی يک خانه قرار گرفت.


در گزارش ارتش آمريکا آمده است که یک تيم خمپاره انداز در اين خانه مستقر و از روی سقف به شليک خمپاره مشغول بودند، که کمک هوايی و بمباران اين خانه، باعث کشته شدن ۲۵ نفر از آنها شد .


در گزارش ديگری آمده است که در شمال شرقی بغداد، زمانی که اين نيروها به سربازهای آمريکايی حمله کردند، هشت نفر از آنها کشته شدند.


XS
SM
MD
LG