لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۰۱

تمديد مقررات منع آمد و شد در بغداد


مقتدی صدر از طرفدران خود خواسته سلاح خود را بر زمین نگذارند.

در حالی که مقتدی صدر، رهبر سپاه مهدی، گفته است که هدف نهايی نيروهای تحت امر او «آزادی عراق» است، مقامات عراقی برای مهار درگيری با شبه نظاميان شيعه مقرارت منع آمد و شد در بغداد را به مدت نا محدودی تمديد کردند.


فرماندهی ارتش عراق روز شنبه اعلام کرد مقررات محدویت آمد و شد شبانه که از پنجشنبه شب در بغداد برقرار شده است و قرار بود تا روز يکشنبه ادامه يابد، به طور نامحدود تمديد شده است.


در همین حال، مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه عراق، روز شنبه در مصاحبه با شبکه تلويزيونی الجزيره گفت: تاثيرحضور نيروهای آمريکايی در عراق از حکومت صدام حسين و حزب بعث منفی تر است.


مقتدی صدر شبه نظاميان و هواداران خود را به مقاومت فرا خواند و گفت هدف نهايی سپاه مهدی«آزادی عراق از دست اشغالگران است».


به گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس، مقتدی صدر گفته است که وی اخيرا به آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته است که با اهداف «سياسی و نظامی» دولت ايران در عراق موافق نيست.


در همين حال، مقتدی صدر از هواداران خود خواسته است تا سلاح های خود را تحويل دولت نداده و تسليم نشوند.


حسن زرگانی، از مقام های دفتر مقتدی صدر، به خبرگزاری رويترز گفت:« مقتدی صدر به پيروان خود گفته است نيروهای سپاه مهدی اسلحه خود را زمانی تحويل خواهند داد که دولت عراق بتواند به اشغال کشور توسط آمريکا پايان دهد».


در همين حال نوری المالکی، نخست وزير عراق، روز شنبه با تشديد حملات خود عليه شبه نظاميان شيعه گفت : طرفدارن مقتدی صدر از القاعده بدترند.


به گزارش خبرگزاری ها از زمان اغاز درگیری های نیروهای دولتی با شبه نظامیان شیعه طرفدار مقتدی صدر در بصره از روز سه شنبه تاکنون بيش از ۱۸۰ نفر در اين شهر کشته و ۳۵۰ نفر مجروح شده اند.


بمباران بصره


در همین زمینه، مقامات نظامی بريتانيايی اعلام کردند که جنگنده های آمريکايی، روز شنبه نيز، به بمباران مواضع شبه نظاميان شيعه در بصره ادامه دادند.


جنگنده های آمريکايی دو بمب هدايت شده را به سوی آنچه گمان می رود که يکی از پايگاه های شبه نظاميان شیعه است، پرتاب کردند.


تام هالووی، يکی از سخنگويان ارتش بريتانيا گفت: «هواپيماهای آمريکايی به منطقه ای در شمال بصره که مقر شبه نظاميان هوادر مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه است، حمله کردند.»


آقای هالووی گفت هدف بمب های آمريکايی خانه ای بوده که از آن مکان، به سوی سربازان عراقی شليک می شده است.


وی توضيحی در مورد تلفات احتمالی اين حمله نداد ولی افزود که در پنج روز گذشته در درگيری های بصره بين نيروهای دولتی و شبه نظاميان سپاه مهدی مقتدی صدر دست کم ۵۰ نفر کشته و ۳۰۰ نفر ديگر زخمی شدند.


به دستور نوری المالکی، نخست وزير عراق، عمليات نظامی نيروهای دولتی عليه شبه نظاميان سپاه مهدی از روز سه شنبه در بصره آغاز شد. از زمان درگيری های بصره برخی نقاط ديگر عراق نيز شاهد بروز نا آرامی بوده است.

ماموران پليس عراقی که نخواستند هويتشان فاش شود به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفتند: «چند ساعت پيش از اين حمله خانه ای نيز مورد هدف هواپيماهای آمريکايی قرار گرفت و هشت غير نظامی از جمله دو زن و يک کودک بر اثر اين حمله جان باختند.»


ارتش آمريکا تاکنون در اين مورد توضيحی نداده است و هيچ گزارش مستقلی در دست نيست که نشان دهد کشته شدگان غير نظامی هستند يا نظامی. هواپيماهای بريتانيايی نيز در عمليات روز جمعه شرکت داشتند.


درگيری شديدی بين نيروهای عراقی و شبه نظاميان شيعه در روز سه شنبه، در بصره آغاز شد و روز جمعه برای نخستين بار جنگده های آمريکايی با بمباران مواضع شبه نظاميان به کمک نيروهای دولتی شتافتند.


به دستور نوری المالکی، نخست وزير عراق، عمليات نظامی نيروهای دولتی عليه شبه نظاميان سپاه مهدی از روز سه شنبه در بصره آغاز شد. از زمان درگيری های بصره برخی نقاط ديگر عراق نيز شاهد بروز نا آرامی بوده است.


خبرگزاری سی ان ان نیز، روز شنبه از قول برخی از مقامات آمريکايی که نخواست نامشان فاش شود، گزارش داد که فقط يک چهارم بصره تحت کنترل نيروهای دولتی است.


مقتدی صدر نيز، روز شنبه، در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی الجزيره از رهبران عرب خواست که از «مقاومت مردم عراق» در مقابل «نيروهای اشغالگر» حمايت کنند.


آمريکا بارها تهران را متهم کرده که اسلحه و پول در اختيار مقتدی صدر قرار می دهد. ايران همواره اين اتهامات را رد کرده و هدف خود را ثبات عراق می داند.


XS
SM
MD
LG