لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۰۷

پليس اسراييل يک روانپزشک ارتش اين کشور را به فروش اطلاعات نظامی محرمانه اين کشور به ايران، روسيه و گروه حماس متهم کرد.

اين افسر ذخيره ۴۵ ساله، ظاهرا در کوشش برای انتقال اطلاعاتی درباره جا به جايی نيروها طی دوران جنگ و طرح های پزشکی، شکست خورده است.


با اين حال پليس اسراييل اضافه کرد که اين فرد از جانب وزارت امور خارجه ايران پاسخی دريافت کرده است.

بر اساس گزارش پليس، ديويد شامير، متهم اين پرونده به نمايندگی های های ايران در بريتانيا، ترکيه و دانشگاه غزه پيشنهاد داده است که «به مبارزه بيپوندند و در قبال پول به آنها اطلاعات بدهد.»

پليس اسراييل گفت او از آژانس امنيتی روسيه، اف اس بی، که در واقع جايگزين سازمان کا گ ب اتحاد جماهير شوروی سابق است نيز درخواست عضويت کرده است، اما جوابی از سوی روسيه دريافت نکرده است.


اتهامات دو جانبه

دو کشور ايران و اسراييل که از سال ۱۳۵۷ خورشيدی تا امروز با هم روابطی خصمانه دارند، هرازگاهی اشخاصی را با اتهاماتی از اين دست محاکمه می کنند.


ايران نيز بارها افرادی را به جاسوسی برای اسراييل متهم کرده است.


تلويزيون دولتی ايران حدود شش ماه پيش اعلام کرد که نيروهای مرزی جمهوری اسلامی ده جاسوس را که با خود پانصد هزار دلار پول نقد، به همراه داشتند دستگير کرده اند.

تلويزيون ايران ادعا کرد از افراد بازداشتی نقشه مراکز حساس و دوربين های پيشرفته جاسوسی به دست آمده است.


سال گذشته نيز ايران اعلام کرد که صد جاسوس اسراييل و آمريکا راشناسايی کرده است.


جمهوری اسلامی اسلامی ادعا کرد اين افراد را در مناطق مرزی شناسايی کرده و آنها قصد داشته اند به اطلاعات نظامی و سياسی ايران دست يابند.

به گزارش خبرگزاری فارس، غلامحسين محسنی اژه ای، وزير اطلاعات ايران که به قم سفر کرده بود، درباره اين افراد گفته است: «اين افراد از عوامل مستقيم آمريکا و اسراييل و نيروی سرويس های جاسوسی سيا و موساد بوده اند که قصد داشتند به اطلاعات نظامی و سياسی ايران دست يابند.»


XS
SM
MD
LG